Aktivita, která Vám i dětem podpoří střed těla - CORE

29.05.2022

Jak můžeme sobě i svým dětem posílit střed těla - core -

 a proč je pro nás důležitý?

Při velmi malé sportovní aktivitě, pohodlném postoji těla či pohybové odchylce, jako jsou nejčastěji ploché nožky a vypouklé bříško  - u dětí, se nám povolují boční břišní svaly a tím pádem se dá do pohybu přímý břišní sval, který je rozdělen na pravou a levou polovinu a uprostřed je spojen pruhem  - LINEA ALBA -   Je to vazivo, bez cév, které nám na bříšku tvoří jeho střed, pomyslný pás, od hrudníku až ke stydké kosti.

Vlivem nesprávného pohybu, působení sil a tlaku se může roztáhnout do stran, ztenčit a oslabit. Čím delší dobu je vyvíjen tlak, tím častěji si děti stěžují na bolest zad v bederní oblasti. 

Zevní a vnitřní břišní šikmé svaly se nám upínají na přímý břišní sval.  Díky ním může tělo dělat rotace a úklony. Upínají se na přímý břišní sval a jejich aktivitou můžeme zmírnit tlak na tento břišní sval.

Příčný břišní sval je z těchto tří skupin nejhlouběji- je to takový korzet kolem vnitřních orgánů a bederní páteře. Umožňuje pohyb břišní stěny dopředu a zpátky dozadu. Pro zpevnění bočních břišních svalů a tím pádem napravení středu těla, je pro nás příčný břišní sval velmi důležitý a hraje hlavní roli ke správnému posílení a podpoře hlubokého stabilizačního systému.


Jeden z nejčastějších problémů povoleného břišního svalstva je břišní DIASTÁZA.

Co je vlastně břišní diastáza? 

Diastáza přímých břišních svalů je ROZESTUP přímých břišních svalů. Břišní svaly nám v těle tvoří oporu pro záda a vnitřní orgány. Pokud dojde k jejich rozestupu, povolí se nám břišní svaly a opěrná část nefunguje jak by měla. Je povolená, začneme mít jakoby stále nafouklé břicho (děti vypouklé dopředu) a tím i pohodlný postoj těla. Děti ještě můžou mít více dozadu ,,vyšpulený,, zadeček.

Jak zjistím, že mám já či mé dítě břišní diastázu?

Místo popisu Vám postup i ukázku vysvětlím ve videu:


Proč bychom si měli zakládat na silném středu těla, neboli CORE?

 Odstraní se nám či alespoň zúží břišní diastáza

U žen, maminek po porodu se odstraní či zmírní inkontinence

Zpevní se nám střed těla

 Budeme mít o to více ploché bříško

 Odstraní se nám bolesti bederní páteře

 Zpevní se břišní stěna u žen po porodu

 Zlepšíme si správný postoj těla


Existují různé sestavy cviků, díky kterým zapojíme a procvičíme ty správné svaly v našem těle, respektive v břišní oblasti. Jsou to všechny cviky, u kterých využíváme především šikmé, boční břišní svaly. Např. úklony, rotace, jógové pozice... na procvičení svalů na obou stranách našeho těla - v oblasti našeho bříška...

Ideální aktivitou pro rodiče s dětmi je párová jóga, neboli acrojóga a také všechny sestavy a cviky ve dvojicích.

Cviky, které můžete (NEJEN) ve dvojicích vyzkoušet a aktivovat tak střed těla jsou např.: šlapací kolo, okno, trojúhelník, dvojitá loďka, dvojitý strom, holub, orel, holubička, tulipán, padající hvězda...

Nezapomeňte, že u cvičení můžete použít i různé pomůcky, jako jsou bazénkové míčky, šátky, plyšáky, lego, tenké dlouhé klacíky, cokoliv, co si budete při cvičení ve dvojicích podávat, předávat, mít položené na určitých částí těla a snažit se aby vám tam pomůcka vydržela co nejdéle. Můžete si pomůcky různě přendávat přes tělo, pod tělem, atd. fantazií se meze nekladou. Děti bude cvičení o to více bavit.


Naopak cviky, které byste Vy nebo vaše děti neměli praktikovat, pokud máte rozestup břišních svalů,

jsou tyto: 

plank - jezevčík, velbloud, vysoká kobra, delfín, kobylka, skalpovačky, sedy-lehy, kliky, úklony dozadu, všechny cviky, při níž zapojujete především přímý břišní sval. Neboť těmito cviky, byste si břišní diastázu ještě více podporovali.


Podpořte aktivaci svého středu těla správným dýcháním

Když se Vy nebo vaše děti naučíte správně dýchat, je to polovina úspěchu. Správné dýchání je dýchání nosem. Nádech i výdech ve stejném množství. Tzn. Jaké množství kyslíku (naší energie) do sebe nadechneme, stejné množství bychom také měli vydechnout. A co nejhlouběji, aby se nám pěkně aktivovala bránice - hraniční sval mezi hrudníkem a břišní dutinou - a tím pádem i potřebné hrudní i břišní svaly. Díky kterým se pak zapojí i svaly našeho středu těla.

A jak na to? 

Třeba jednou takovou hrou právě ve dvojici: :-)

Lehnete s dítětem proti sobě s pokrčenými dolními končetinami tak, aby se vaše chodidla vzájemně dotýkala. Pro děti je to lepší opora a stabilita alespoň ze začátku, než pak takto budete cvik zkoušet bez dotyku.

Ruce si můžete položit na bříško a nebo si na něj dát svého oblíbeného plyšáka. A budete se snažit dýchat do rukou a nebo do plyšové hračky, aby se váš kamarád plyšák na tom bříšku pěkně ,,nadzvednul,,. 

Při nádechu nosem, se zavřenými ústy se snažíme náš dech vtáhnout z bříška přes bránici do hrudníku a pak výdech z hrudníku do bříška ( do rukou, do plyšáka). Jemný pomalý plynulý dech. I když se to nezdá a vypadá to na jednoduchý cvik, tak právě svou jednoduchostí a provedením tohoto cviku se nám v těle zapojí pro nás tak důležité břišní svaly hlubokého stabilizačního systému, a díky tomu se nám zpevní střed těla.

Cviky ve dvojících na diastázu
Cviky ve dvojících na diastázu

Mějte radost ze vzájemného pohybu bez bolesti a z dalších získaných společných zážitků. Marta Haderková.