První máj - lásky čas, společné cvičení vzbuzuje v nás...

30.04.2020

První den v květnu je označován dnem zamilovaných a také svátkem práce. Připomeneme si význam a tradice tohoto svátku a nebude chybět ani malá ukázka párového cvičení. Proč párového? Protože ve dvou se to lépe táhne a jak jinak oslavit tento svátek, než společně se svými kamarády, rodiči, sourozenci...se všemi, které máme rádi, právě třeba i hravou aktivitou.

Květen je měsíc, plný zeleně, vůní a krásných, jemných květů. Jaro je v plném proudu. A ten jarní déšť...hmmm...cítíte tu vůni? Tento měsíc mám moc ráda. Ne jen proto, že se v květnu narodila moje dcera Zuzanka, nebo, že jsme měli s Martinem svatbu. V květnu totiž, toho můžeme stihnout opravdu hodně. 

Již od 13. století je květen spojován s mnoha oslavami, jako je např. mezinárodní Svátek práce, který se slaví hned 1. května. Druhou květnovou neděli se slaví Den matek, staví se  májky, pořádají se akce pro děti, jako je pálení čarodějnic a celkově měsíc květen je považován za měsíc lásky.

Den matek

Jedinečnost a nepostradatelnost ženy, mámy, si zaslouží její ocenění. Žena je dárkyní života a zaslouží si uznání. Je to velmi krásný svátek, rozšířený po celém světě. Slaví se vždy druhou květnovou neděli. Nejkrásnější dárek pro maminku je vlastnoručně vyrobený od svých dětí.

Den matek a lásky čas , oslavíme společně s dětmi pečením perníčků ve tvaru srdíček. Pokud pár kousků vydrží ( což pochybuji, neboť děti perníčky milují) můžeme dát ochutnat i tatínkovi :-)


Stavění májky

Stavění májky je akce pro celou vesnici. Muži si v lese vyhlídnou ten nejvyšší strom. Vetšinou se jedná o Jehličnan - nejčastěji smrk, jedle nebo borovice, aby májka vydržela co nejdéle. Zatím co muži strom zbavovali kůry a připravovali na připevnění, ženy zdobily vršek májky, různě barevnými stuhami a pentličkami. Postavená májka se hlídá dnem i nocí, aby ji chlapci z vedlejších vesnic neukradli, nebo nepokáceli. Byla by to totiž největší potupa pro mužskou část vesnice a důvod pro výsměch okolních obcí. Která chasa si nechala ukrást májku, nemohla pořádat muziku u příležitosti kácení máje. Postavením májky začínají jarní slavnosti. Podle britského antropologa Jamese Frazera je účel stavěním máje přinesení lesního ducha do vesnice a zajištění jeho požehnání.

Svátek zamilovaných

Ani tato tradice se neobešla bez zpěvu a tance, které si užívala především mladší část populace. V některých místech bylo zvykem brzy ráno vysypávat  ,,chodníčky lásky". Pěšinky z písku, vápna, pilin, nebo kukuřičného šustí se vyznačovaly od domu chlapce k domu jeho milé a znamenaly vyznání lásky, pokud chodníček vysypal chlapec. Pokud chodníčky vytvořila chasa, většinou bylo zveřejněno to, co ti dva dotyční si rozhodně chtěli nechat jen pro sebe - nevěra.

První máj je v naší pamětí zapsán, jako líbání pod rozkvetlou třešní. Především, ženy, které dostanou polibek, budou po následující rok oplývat krásou a přitažlivostí. A to my, ženy, chceme ! Tak nezapomeňte, máte na to jen jeden den 1. května- do půlnoci.

A když už budeme na té rozkvetlé zahradě, můžeme se spolu s partnerem, nebo s dětmi jemně protáhnout.

Pozvolna na zemi, postupně ve stoje. Mé děti jsou od sebe necelých pět roků. Ten patrný rozdíl je znát ve vyrovnanosti pozic. Ale zde u těchto cviků to nevadí. Tentokrát nebádáme na důkladnou jogínskou ásanu, nýbrž, jak již jsem zmiňovala, o společný radostný pohyb (nejen) na zahradě.

Tak co, pěkně jste se protáhli? Snad jste si cvičení užili stejně tak vesele, jako Zuzanka s Brunem :-)