10 tipů, jak mít radost z pohybu

13.02.2021

Pohyb k životu patří, neboť naše tělo nutí k neustálé aktivitě, která dodává tělu stabilní předpoklady ke správné funkčnosti a udržitelnosti vitálního pohybu bez bolesti.


Ať jste malí, nebo velcí, vzrostlí, nebo tencí, můžete si dopřát radostný pohyb, každodenní aktivitu, která vás bude bavit. Jak vás, tak i vaše děti.

Proč vést děti i sebe k pohybu a ještě z něj mít radost?

Pravidelný pohyb má pro naše tělo jen samé pozitivní účinky. U dospělých, snižuje riziko vysokého krevného tlaku, snižuje cholesterol, zlepšuje fyzický stav, harmonizuje naší mysl, snižuje stres a napětí, dodává pružnost a ladnost těla, a díky aktivací všech svalů v těle a pravidelností si zlepšíme kvalitu našeho dne.

Děti si díky pravidelnému pohybu, vlastně, jakékoliv pohybové aktivitě, zlepší držení těla, jsou na čerstvém vzduchu, získávají lepší pohybové návyky, seznámí se s dalšími dětmi, kde může vzniknout i nová přátelství a o to více, se děti těší na cvičení. Mají motivaci a chuť na další lekce. Neprůbojné děti se přestanou bát a naučí se vystupovat před kolektivem, naopak živé děti se zklidní a přestanou myslet na to (aspoň v malé míře), že existuje tablet, mobil, počítačové hry a další technika zamlžující skutečný svět.

Pohybová aktivita nám umožní bojovat proti sedavému způsobu života a dětem dává možnost, jak o sebe pečovat a přitom se u sportu i radovat. :-)

1) VHODNÝ VÝBĚR AKTIVITY

Proberte spolu s dětmi, jaká aktivita by je bavila, Vy sama můžete být ukázkou toho, že to jde. Pobavte se, co Vás by bavilo? Byl by to běh, při němž si můžete správně uspořádat myšlenky? Nebo cyklistika v přírodě, jóga, při níž se zharmonizujete a naladíte sama na sebe, nebo ( jako např. já ), vášnivý tanec, u kterého se cítíte žensky, rajcovně, sebevědomě? Moje Zuzanka má ráda taneční kroužek a ona sama doma zkouší taneční kreace. Zatím jí to moc baví a mě se líbí, že má aktivitu, u které se pěkně odreaguje a naplní si své teenagerské potřeby.

2) KAŽDODENNÍ POHYB

Jakýkoliv pohyb se počítá. Ať už při běžném úklidu, domácích hrách s dětmi, šetrné posilování, udržení se ve formě, chůze do schodů, narozeninové oslavy, různé hry uvnitř, nebo venku, procházky s pejskem, domácí koníček, všechny tyto způsoby začleňují pohyb v prostředí, mimo cvičební sál.

3) POMALÁ INTENZITA

S vybranou aktivitou z počátku nespěchejte, je dobré, když si Vy sama, ( i vaše děti)  najdete parťáky, se kterými se budete navzájem motivovat a povzbuzovat k dalším krokům, pak nebude tak těžké začít sama. Pokud se pohyb stane součástí Vašeho života, budete mít radost z každého pokroku a blažený pocit, který bude Vašim tělem proházet. A děti si toho všimnou a začnou Vás napodobovat.

4) ZÁBAVA 

Pohybové aktivity můžou mít jako příjemný doplněk i různé hry. Plavání, lyžování, basket, lezení po stěně, judo, hravá jóga... jsou výborným prostředkem, jak dětem ukázat sport zábavnou formou, u něhož se děti můžou fyzicky rozvíjet, zpevňovat tělo a přijímat společenské hodnoty a pravidla. Skrze různé hry se děti učí lépe poznávat sami sebe a můžou sdílet společné radosti.


5) PODPORA

Pokud dítě slyší z Vaší strany povzbuzení, podporu, motivační postřehy, lépe se soustředí na pohybovou aktivitu a má větší snahu jít do akce. Buďte fanouškem svého dítěte a snažte mu být oporou, aby se mohlo svému sportu více věnovat.

6) NENUTIT DO NECHTĚNÉHO SPORTU

Dopředu nevíme, jak dlouho bude daný sport, naše dítě bavit. Naše Zuzanka hrála rok a půl na bicí, zpočátku měla vzor u svého strejdy, který má kapelu a sám hraje na několik hudebních nástrojů. Zuzanka poctivě trénovala a bavilo ji ,,třískat" do činel.  Avšak postupem času, začala mít o bicí menší zájem. Vymlouvala se na hlučnost a bolest uší, což s touto aktivitou může u některých jedinců souviset. Ale objevila taneční kroužek, který ji lákal daleko více.... Nyní si občas zahraje společně se strejdou a je spokojená. Dělá aktivitu, která jí dělá radost.

7) MOBILY PRO VÁŠ PROSPĚCH

I když většina dětí používá různé aplikace čím dál více, můžete jednu společně využít.  Místo toho, aby děti seděli u mobilu, můžete jim nastavit aplikaci, která bude počítat každičký krok. Během dne si stanovíte s dětmi výzvu a na konci dne se můžete pochlubit, kdo ušel nejvíce kilometrů. Při stanovení výzvy u dětí probudíte touhu splnění daného cíle.

8) VYUŽITÍ POČASÍ

Během každého ročního období, se dá vymyslet spoustu pěkných aktivit. Zimní, venkovní radovánky v podobě tvoření andělíčků ve sněhu, stavění sněhuláka, bunkrů, koulovačky a zkoumání sněhové vločky. V letním horku děti nejraději dovádějí ve vodě. Na podzim, kdy je k dispozici nejvíce přírodních materiálů, se můžou zrelaxovat na ,,pocitové" stezce. Díky těmto činnostem můžeme u dětí vytvořit spojení fyzické aktivity s příjemnými zážitky a pozitivními emocemi.


9) ODMĚNA JISTĚ POTĚŠÍ

Jako Vám, jistě udělá radost pochvala a o to větší motivace k výdrži, u dětí to platí dvojnásob. Chvalte své děti za splněný výkon a naučte i děti se umět pochválit. Např. během turistiky do přírody, můžete děti odměnit oblíbenou pochoutkou, nebo ten, kdo dojde až do cíle, si může vymyslet svoji odměnu. U našich dětí je dobrá motivace, návštěva jejich oblíbené restaurace. Oblíbený film, čtení z oblíbené knihy...můžete být kreativní :-)

10) CO SE V MLÁDÍ NAUČÍ 

Znáte to přísloví, Vy sama, pokud budete mít pozitivní vztah k jakékoliv pohybové aktivitě, můžete své děti nasměrovat k přirozenému pohybu a ovlivnit jejich život v budoucnu.  Když si děti vytvoří pozitivní vztah již v dětství, budou ho přirozeně vnímat i v dospělosti.

Plno veselých zážitků u společné aktivity s dětmi, Vám přeje Marta Haderková :-)