I miminko si chce hrát!

09.12.2020

Jak toho mého mrňouska zabavit? Bude mít vůbec o aktivitu zájem? Není to ještě brzy? Pokud se Vám v hlavě, nyní množí tyto otázky, přečtěte si tento článek.

Na mé období po ,,šestinedělí", vzpomínám moc ráda. S oběma dětmi jsme si celkem brzy přizpůsobili vzájemně denní režim a já tak měla spoustu času. A začala jsem přemýšlet, jak jej využít a aby to bylo prospěšné pro mě i mé děti.

No, ale co když já vymyslím aktivitu a mrně to nebude bavit?

Hlavně klid maminko!

Každé miminko je jiné, každému se bude líbit něco jiného. Když se plavání kojenců nelíbilo Zuzance, neznamená to, že Bruno nebude vodomil. Každé miminko má své potřeby, ale to je přirozené. Hlavně klid maminko! Dřív nebo později si najdete aktivitu zvolenou přímo pro vás. Důležité je zbytečně se nestresovat a být pozitivně naladěná. Miminko totiž vycítí Vaší nervozitu. Pozná, že maminka není ve své kůži. To ho zneklidní, znejistí a dá Vám to negativně najevo. Tento spouštěč emocí máme všichni naprogramovaný již od narození, od matky přírody.

Ale Vy se nedáte, Vás nic nerozhodí. Jste klidná máma, která chce pro své děťátko to nejlepší, i co se týče aktivně stráveného času. Vždyť děti se učí rychle a jaké návyky se naučí již v raném věku, takové si s sebou ponesou celý život. Pohybový vývoj patří mezi ně.

V každé vývojové fázi se s miminkem manipuluje dle věku. Nikam nespěcháme. Je to stejné jako např. s učením na nočník, nebo se sedem. Malý Josífek má již přes půl roku, ale ještě se sám neposadil. Nevadí. Nechte ho. Až přijde ten správný čas, jednoho dne se Josífek posadí sám...

Je to stejné i s pohybovým vývojem. Nemůžete po miminku chtít, aby umělo v prvním měsíci to, co sousedovic Terezka ve druhém měsíci. Vše má svůj čas a opodstatnění. 

Jak si můžete hrát s miminkem podle věku, se můžete dočíst v mém eBooku zdarma: Maminko, pojď si hrát!

Níže Vám popíšu pár tipů aktivit, které mám odzkoušené s mými dětmi :-)

1. Masáže - domácí rituál pro spokojené miminko

S jemnými, hladivými doteky můžeme masírovat i to nejmenší miminko. Masáže jsme prováděli novorozeňátkům na novorozeneckém oddělení, když nemohli usnout, když je bolelo bříško, nebo jen pro pohlazení dětské dušičky, když nemohli být s maminkou ( z diagnostikované léčby maminky).

Máme několik tipů masáží. Pro ty nejmenší novorozeňátka jsou takzvané ,,Motýlí masáže novorozeňátek", které se provádí i na neonatologickém oddělí u nedonošených miminek. Jedná se pouze o různé tipy hlazení a jemných tahů. 

Léčivé masáže - provádí se např. u prořezávání zoubků, bolavého bříška, častěji plačtivého miminka.

Reflexní masáže - stejně jako dospělí, tak i miminka mají na konečcích prstů, dlaních a chodidlech reflexní zóny, které se lehkou tlakovou masáží stimulují pro harmonizaci těla a celkové zklidnění miminka. Masáž chodidel, jedna z nejoblíbenějších masáží, po které Váš mrňousek zaručeně usne.


2. Domácí cvičení s miminkem

Jakmile děti už uměli pěkně udržet hlavičku, kolem 3 měsíce, začali jsme spolu zkoušet pár pohybových cviků s říkankou. Já si tak aspoň zavzpomínala na mé dětství a básničky ze školky. :-) Nyní je na trhu mnoho krásných knížek, ve kterých najdete inspiraci, při níž můžete cvičit spolu s miminkem a zároveň si zlepšíte svoji kondici a pomalu budete své tělo ,, vracet do původního stavu". Odhalím Vám mé čtyři nejoblíbenější knížky, které jsem používala na cvičení s dětmi a v níž jsem nalezla vhodné říkanky pro sestavy mých kroužků:

Kdy je vhodné s mrňouskem cvičit a jaká pozitiva Vám přináší domácí cvičení, zjistíte v mém prvním eBooku zdarma. Naopak, kdy je radši lepší cvičení odložit, je ve chvíli, jestliže má níže popsané potíže.

S miminkem bychom neměli cvičit, jestliže:

  • Má vysoké horečky
  • Kýlu (při masáži vynechat bříško)
  • Nevolnosti, zvracení
  • Průjmy
  • Když je miminko právě napapané
  • Je neklidné, plačtivé, dá nám značně najevo nesouhlas

V tom případě, budeme mít v daný den klidový režim a jen tak spolu odpočívat. Být tu jeden pro druhého a užívat si společné přítomnosti navzájem.

3. Rodinné centrum - pravidelné setkávání maminek

Další aktivitou je (pravidelná) návštěva center pro maminky s dětmi. 

Pokud se už cítíte a zároveň se těšíte na nové kontakty a příjemnou společnost mezi dalšími maminkami, můžete využít různá mateřská i rodinná centra, kde jsou připraveny programy a pohybové aktivity i pro ty nejmenší.

Při mé první ,,rodičovské" u nás na vsi nebylo žádné místo, kde by se maminky setkávaly. Ale osud mi do cesty přivedl dvě ženy, se stejnou vizí a jedno takové rodinné centrum jsme založily. A já to tam měla moc ráda. Bavilo mě vymýšlení programu pro děti. Když byly mé děti úplně malinké, během cvičení s ostatními maminkami, se na mě koukali z dětského ,,křesílka" a postupem času jsme cvičili společně. Setkávaly se stejně naladěné maminky se stejnými potřebami. Mé děti již odrostly, ale v centru aktivně působím do dnes. Mám totiž ráda kontakt s maminkami, které mají stejné záliby - a to cvičení a masáže s miminky.:-)

4. Plavecký výcvik pro mrňata

V našem městě jsou hned čtyři centra, kde nabízí plavání kojenců, dle věku. S mojí dcerkou jsme takové jedno plavání také vyzkoušely. Zuzanka měla plavání moc ráda, do doby, než se měla potápět. Ajajaj...Ty vystrašená kukadla a výraz, mám před sebou dodnes. ALE , nyní v 11 letech je Zuzík ve vodě skoro furt, na dovolené se nejraději potápí, takže potápěčské brýle v zavazadle nesmí chybět. Lekce jsme dochodily, i bez potápění. Našli jsme si kamarády a přátelství trvá dodnes. I tak se může maminka na ,,rodičovské" seznámit a skloubit dvě věci dohromady. Záliba v aktivitě pro mrně a využití volného času s novou kamarádkou. :-)

Další může být například: muzikoterapie, znakování batolat, cvičení s dětmi v šátku, miniškolka, lesní školka, pravidelné setkávání maminek v parku... Pro děti i maminky je mnoho různých kroužků, kurzů, nabídek, jak si užít společné chvíle při vhodné aktivitě. Všechny tu vypisovat nebudu, neboť jistě už o některé uvažujete, nebo jste byli informováni. Vypsala jsem jen ty, vyzkoušené a které jsou pro malé děti. 

Co se týče cvičení s dětmi v šátku, je to moc hezká aktivita, kdy máte miminko stále u sebe a můžete tak dát pomalu do formy své tělo. Osobní zkušenosti Vám popíšu na začátku nového roku, kdy si budu dělat kurz. Jelikož s miminky pracuji dennodenně, moc se těším :-)

PŘEJI VÁM MNOHO VESELÝCH ZÁŽITKŮ U VAŠÍ SPOLEČNÉ AKTIVITĚ :-)

Ze srdce Marta Haderková
Ze srdce Marta Haderková