Jak dětem léčit horečky bez léků

04.01.2023

Jakmile se u dětí projeví horečka, znamená to, že tělo se pere s infekcí a chce se s ní vypořádat po svém. Naše tělo je totiž zázračný celek, který si umí od přírody poradit i bez zásahu chemie a léků. Jen jej musíme poslouchat a jít k jeho pomoci naproti.

Jde o přirozený mechanismus těla, které se chce s infekcí vypořádat samo a rychle, proto bychom neměli hned zasahovat a srážet teplotu, když horečka nedosáhla ,,vrcholu,,.

Kdy dítěti změřit teplotu?

Tělesnou teplotu bychom měli dítěti změřit preventivně pokaždé, když bezdůvodně pláče, má zimnici, červené tváře, když si stěžuje na bolest hlavy, únavu, odmítá jídlo, má zrychlený puls nebo mu rychleji buší srdce, nebo prostě jen pocitově cítíme na jeho kůži, že může mít zvýšenou teplotu. 

Kdy se jedná o horečku?

Pokud svému dítěti naměříte 37 - 38°C, jedná se o zvýšenou teplotu a u nejmenších dětí je lehce zvýšená teplota zcela přirozená. Jakmile tělesná teplota přesáhne 38,5°C, jedná se o horečku. A to už jsou většinou maminky v pozoru a některé mají noční službu, jen aby měly své děti pod kontrolou, že jsou v pořádku.

Horečku bychom neměli začít srážet hned na začátku. Měli bychom jí dát čas, neboť pro tělo má svůj význam, kdy si tak tělo posiluje svou imunitu.

Pokud se u dětí neprojeví další zdravotní potíže, jako je např. únava, bolesti, nevolnost, či malátnost, nemusíte navštívit lékaře, ale naopak to zvládnete v klidu doma, sledováním stavu.


Maminky s dětmi chodí k nám do ordinace i když nemusí. Chápu, že mají strach, ale často se nám stává, že dítě mělo v noci, nebo nad ránem horečku a hned v oné ráno jsou u nás. Pokud dítě nemá další potíže, (Samozřejmě záleží na věku a stavu dítěte a možných dalších přidružených potíží) většinou je CRP vyšetření nízké  - je to moc brzy a nic se nezjistí.  Pro děti je daleko lepší, když je necháte v klidu odpočívat v postýlkách, třeba i u pohádek - hlavně doma a v klidu, než abyste je vláčeli s horečkou s sebou k lékaři.  Zkuste se vžít do role malého pacienta. Když vy se cítíte pod psa a nejraději byste zůstali v posteli, dopřejte to i svým dětem.

Pro svůj klid můžete být se svým pediatrem v kontaktu a když něco, zavoláte si o radu kdykoliv - jak říkám našim maminkám...


U horečky je vždy důležité sledovat, zda děti nemají studené končetiny - ruce a nohy. 

Pokud ano, znamená to, že horečka ještě nedosáhla vrcholu a nesmí se provádět zábaly, aby tělo nedošlo k šokové reakci. Pokud má dítě třesavku, mramorovou kůži, husí kůži, či jakoukoliv vyrážku, rovněž se vyhněte zábalům, obkladům i koupeli.

Pokud se už rozhodnete pro snižování horečky a nechcete, nebo nemáte k dispozici využít léky, můžete si pomoci několika způsoby. 

Dostatek tekutin 

Při horečce může dojít k dehydrataci a mi jí můžeme zabránit podáváním dostatečného přijmu tekutin. Vlažného čaje, oblíbené limonády či nápoje, které mají děti rádi - hlavně, že do nich něco dostaneme. U malých dětí je vhodný sladký heřmánkový čaj.  Sladký, aby měly děti energii, když už nechtějí jíst a vy do nich nic kromě tekutin nedostanete.

U nejmenších miminek může maminka kojit ,,ostošest,, kdy se využije příjemné s užitečným. Maminka se zbaví přebytečného mlíčka a bude se jí tvořit nové a miminko v její náruční lépe snese jakoukoliv virózku.

Tělo na tělo

U malých dětí je výborná metoda tzn. ,,tělo na tělo,, kdy si maminka na své ideálně nahé tělo (může mít podprsenku) dá nahaté miminko a tím si od něj převezme přebytečnou horkost. Zde můžete využít i tatínka. Ale jak je známo v maminčiné náručí se děti cítí nejlépe, zklidněné, lépe usnou, lépe se vypořádají s nemocí...

Studený obklad na čelo

Od klasického zábalu se už pomalu ustupuje a doporučuje se chladit třísla, lýtka či pouze zápěstí. Vhodné je dát studený obklad na čelo a spánky (studený vyždímaný kapesníček, či malá utěrka, cokoliv), a nechat působit. Děti budou sice chvíli protestovat, ale sami pak zjistí, jak jim tento způsob ochlazení pomáhá.

Dostatek spánku 

Ne nadarmo se říká (obzvláště u malých dětí) že spánek léčí. Nechte děti spát co nejdéle. Samozřejmě je kontrolujte, zda něco nepotřebují, jak se vyvíjí jejich stav, ale pokud spí v klidu, bez potíží  - nechte je vyspinkat.

Chladivý gel

Dětem můžeme namazat část těla, především plosky nohou, zápěstí a spánky chladivým gelem, který nejen že jim pomůže od horeček, ale funguje jako taková tělní klimatizace. Osvěžuje pokožku. BODYFRESH - GEL můžeme využít, když děti, nebo nás bolí hlava (namažeme čelo, spánky i za krkem). 

Octové ponožky

Vhodnou alternativní metodou místo zábalu lýtek můžou být i octové ponožky. Ponožky namočíte do půl litru vody smíchanou s pěti lžic octu. Ocet nám pomáhá k tlumení pocení, neboť má chladivé a stahující účinky.

Vhodná pokojová teplota

V místnosti, kde pobývá malý pacient, by nemělo být přetopeno. Naopak častěji větrat a ideální pokojová teplota je 20 - 22°C

Bylinky

Vhodný čaj při teplotě - ze směsi černého bezu a lipového květu. Polévkovou lžíci směsi přelijeme 250 ml horké vody, necháme 15 minut odstát a pak přecedíme. Přidáme med a citron. 

Dodání energie při horečce

Vyzkoušejte u starších dětí, které mají v jídelníčku již pestrou stravu - borůvkový kompot s dětskými piškoty, či 0,5-1 g vitaminu C v prášku a s 1-4 lžícemi hroznového cukru podávat místo jídla.


Kdy navštívit lékaře?

  • V případě, že se objeví tt nad 40°C a nejde srazit
  • Pokud vám tyto metody nepomůžou
  • Pokud se u dítěte projeví jakékoliv bolesti, malátnost, nechutenství, vyrážka, přecitlivělost na světlo, zvracení
  • Pokud horečkou trpí miminko do 6 měsíců věku či pokud má dítě do 1 roku horečku vyšší než 39,5 °C a nejdou srazit.
  • Pokud se vám cokoliv nezdá