Pohyb a jeho vliv na alergie   u dětí

18.06.2023

Co je to alergie?

Jak na tom jsou děti žijící na venkově a děti z měst?

Jaké alergie nás můžou postihnout nejčastěji?

Jak může pohyb ovlivnit alergie u dětí?

Na co bychom měli myslet během pohybu?

Alergie nás může postihnout hned na začátku života, především u kojenců, kdy se projeví jako potravinová alergie či atopický ekzém, a nebo ji můžeme ,,získat,, kdykoliv v dospělosti.

U miminek je až z 80% případů spojená potravinová alergie právě s atopickým ekzémem. Podle průzkumu trpí astmatem každé desáté dítě a s věkem pak přibývá o to více dětí, s výskytem alergií.  Děti ve věku okolo pěti let trpí na alergie z jedné pětiny, zatím co sedmnáctiletí adolescenti trpí už jen z 35%.


Co je to alergie?

Alergie je imunitní reakce organismu na látky, které jsou pro většinu lidí neškodné. Tyto látky, nazývané alergeny, můžou mýt různý původ - může se jednat o plísně, prachové roztoče, pyly, kočičí srst, potraviny a mnoho dalších. Při alergické reakci dochází k uvolnění různých chemických látek, například histaminu, které způsobují příznaky jako vyrážky a ekzémy na kůži, svědění, zarudnutí, otoky, rýmu, kašel a časté záněty spojivek, častá nemocnost, zvracení po jídle a další.


Jak na tom jsou děti žijící na venkově a děti z měst?

Děti, které vyrůstají na vesnicích, blíže k přírodě, jsou v kontaktu se spoustu alergenů již od dětského věku. Žijí společně vedle sebe a jsou na sebe zvyklí, takže riziko potenciálního vzniku alergie se snižuje, nebo se vůbec neprokáže. Naopak děti žijící ve městech, nemají takové možnosti a o to více jsou náchylnější.

Co se týče pohybu, dalo by se říct, že ve městě je větší nabídka různých kroužků a aktivit, než na dědině. Ale předchází tomu i fakt, že děti z města to přeci jen mají složitější. Alespoň podle průzkumu z naší ordinace.

Na dědině se děti odpoledne po škole sejdou a ,,lítají,, spolu venku až do večera. Jsou v pohybu, staví si bunkry, lozí po stromech a prolézačkách, jezdí spolu na kolech, na kolobrndách, blbnou na hřišti a přijdou až mají hlad. 

Děti z měst bohužel co se týče kamarádů, takové možnosti nemají (neříkám, že většina, ale určitá část procenta a obzvláště v dnešní době ano) a buď rodiče nemají peníze na pohybové kroužky, a nebo děti samotné  nemají ,, s kým jít ven,, Tak radši sedí doma a většinu času stráví u PC , nebo mobilu.  Vím, je to smutné, ale je to tak. 

Děti ke své hře použily přírodniny, které našly u hřiště
Děti ke své hře použily přírodniny, které našly u hřiště


Jaké alergie nás můžou postihnout nejčastěji?


  • Potravinové alergie: nejčastěji se jedná o alergii na mléko, med, vejce, arašídy, ořechy, ryby a mořské plody, sóju a pšenici.
  • Alergie na roztoče: ti jsou hlavním alergenem způsobujícím astma a alergické onemocnění dýchacích cest u dětí.
  • Alergie na hmyzí jed: hmyzí alergeny mohou být velmi silné a způsobovat alergické reakce, které mohou být až život ohrožující.
  • Alergie na pyly: jarní a letní pyly kvetoucích rostlin a trav. stromů mohou způsobovat sezónní alergickou rýmu či astma.
  • Alergie na léky: některé děti mohou být alergické na určité léky, jako jsou například antibiotika, aspirin nebo nesteroidní antiflogistika.
  • Alergie na kov: některé kovy, jako je nikl, mohou způsobovat alergické reakce na kůži.
  • Alergie na chemikálie: jako jsou barviva, konzervanty nebo parfémy, mohou způsobovat u citlivých jedinců alergické reakce.
  • Alergie na zvířecí chlupy: hlavním alergenem jsou kočky a psi, ale alergie se mohou týkat i dalších domácích i volně žijících zvířat. V naší ordinaci se často setkáváme s alergickou reakcí na přítomnost morčat, či zakrslých králíčků koupených ne od chovatele, ale ze zverimexu.

Jak může pohyb ovlivnit alergie u dětí?

Jakýkoliv pohyb a především sportovní aktivita, ať už sezónní či pravidelná je součástí zdravého životního stylu. Pravidelný pohyb je pro alergiky - astmatiky- obzvláště doporučován. Neboť jim pomáhá k příznivějšímu životu s alergií.

Z vhodných sportů můžeme pro své dítě vybrat turistiku ideálně v přírodě, v lese kolem potoka,  jógu díky níž se dítě naučí správně dýchat, lépe vnímat své tělo a jeho pohyby, vodní sporty jako jsou např. plavání, veslování, vodní pólo, dále hokej a bruslení. Plavání je ideální sport, neboť posiluje celé tělo a také podporuje dýchání, navíc je u bazénu teplý a vlhký vzduch.  Jen pozor - některé bazény mají silně chlorovanou vodu, která může naopak dráždit sliznice dýchacích cest.

Podle průzkumů děti, které trpí astmatem nebo alergií a pravidelně sportují, dosahují méně časté absence ve škole než děti, které nesportují. Sport pomáhá alergie zvládnout a kontrolovat a naučí správnému dýchání.


Na co bychom měli myslet během pohybu?


  1. Naučit se znát první příznaky blížícího se zhoršeného dechu a vědět, jak v takové situaci zareagovat. Nosit při sobě úlevové inhalační léky, v ideálním případě je inhalovat 15 minut před fyzickou zátěží. Také je vhodné nosit s sebou pár tablet antihistaminik, léku proti alergii.
  2. Volit správné oblečení, abychom se při sportu zbytečně a příliš nepotili, v zimním období a při slunečném počasí nezapomenout na použití ochranných krémů na nekryté části obličeje. Vhodná je i ochrana úst šátkem či límcem před inhalací chladného vzduchu.
  3. Respektovat a přizpůsobit se klimatickým podmínkám – vyhnout se sportování v mrazivém počasí, při smogu, na vrcholu pylové sezony nebo volit vhodnou sportovní aktivitu úměrně počasí.
  4. V zimním měsících jsou vhodné procházky za slunečného počasí okolo poledne, kdy výkyvy v teplotách vzduchu nejsou tak veliké. 
  5. Myslet na to, že při střídání teplot trpí i pokožka. Při použití nevhodného oblečení se mohou sportovci více potit a více může být pokožka podrážděná a zhoršuje se ekzém.
Děti, které trpí alergií a touží se stát vrcholovými sportovci, vůbec nemusí zoufat. Vše se dá zvládnou a důkazem jsou naši známi sportovci, trpící astmatem. Jako jsou např. Roman Šebrle – desetibojař, Tomáš Dvořák – desetibojař, Jiří Šlágr – hokejista.