Sedí vaše děti takto? Měli byste zbystřit
Děti, které už zvládnou sedět sami, si velmi rády sedají do této pozice. Je to pro ně sice pohodlnější, avšak pro jejich tělíčko a zdravý vývoj do budoucna zcela nevhodné. Proto byste si měli všímat, jak vaše děti sedí při běžných činností.
A o jakou pozici vlastně jde?
Sami si to můžeme vyzkoušet na sobě, když si sedneme mezi paty, cítíme jak jsou nadměrně napínány vazy a šlachy a to jak kyčlí, tak i kolen. Pokud tak děti sedávají často a delší dobu, v budoucnu se rodiče pak můžou setkat s tím, že jejich děti budou při chůzi vtáčet špičky a kolena dovnitř, tedy jejich chůze bude do X. A může se projevit i hypermobilita.
Bohužel dle naší praxe v dětské ordinaci, je rodičům jedno, jak jejich děti sedí. Je to pohodlné i pro maminky, kdy si dítko hraje a ony se můžou věnovat svým činnostem. A mnoho rodičů ani o tomto nešvaru neví. Když budou rodiče trpěliví s nápravou nesprávného sedu (a budou se snažit své děti včas zastavit před tím, než se budou chystat do špatné pozice) dříve, nebo později se i děti naučí zdravý sed během hraní.
Jak dětem zabránit v sedu ve tvaru W?
Sed mezi patami využívají především děti, které ještě nemají dostatečně zapojené svaly v bříšku a nedokáží dostatečně zapojit pánevní svaly a svaly zad. Děti se tím pádem hrbí, sed je pro ně pohodlnější, poněvadž si tím vytvoří širší základnu a cítí se stabilněji a bezpečněji. Tím ale dochází ke snížení přirozené stimulaci vývoje rovnovážných reakcí a stěžení rotaci trupu a křížení přes osu těla. To má za následek nesprávný rozvoj grafomotoriky. Děti důsledně opravujeme a snažíme se o zapamatování správné polohy.
Jaké polohy jsou ty správné?
Jeden ze správných sedů je:
Turecký sed, kdy se nám krásně otevírají kyčle a vytvoříme si tím zdravý rozsah pohybu kyčlí. Uvolní se tím rotátory vnitřních svalů a kolena nebudou mít tendenci se stáčet k sobě.
Sed na patách, protahuje a prokrvuje zádové svaly a tím zvyšuje pohyblivost celé páteře. Je to pro děti ta nejlepší a nerychlejší varianta při nápravě, jak děti odnaučit sedět mezi patami.
Sed s nataženými dolními končetinami, posiluje drobné klouby nožní klenby, prokrví se celé končetiny i chodidla.
Z počátku si bude tvořit správné návyky podle Vás, kdy mu budete pozici upravovat. Postupně si zvykne, a na Vaše upozornění se srovná samo.
,,Trpělivost růže přináší", jak se říká a v tomto směru platí dvojnásob, neboť jde především o správný, pohybový vývoj našich dětí, který je důležitý do budoucna.