Vypouklé bříško - možná diastáza
Vypouklé bříško - možná diastáza
Jak můžeme sobě i svým dětem posílit střed těla - core -
a proč je pro nás důležitý?
Při velmi malé sportovní aktivitě, pohodlném postoji těla či pohybové odchylce, jako jsou nejčastěji ploché nožky a vypouklé bříško - u dětí, se nám povolují boční břišní svaly a tím pádem se dá do pohybu přímý břišní sval, který je rozdělen na pravou a levou polovinu a uprostřed je spojen pruhem - LINEA ALBA - Je to vazivo, bez cév, které nám na bříšku tvoří jeho střed, pomyslný pás, od hrudníku až ke stydké kosti.
Vlivem nesprávného pohybu, působení sil a tlaku se může roztáhnout do stran, ztenčit a oslabit. Čím delší dobu je vyvíjen tlak, tím častěji si děti stěžují na bolest zad v bederní oblasti.
Zevní a vnitřní břišní šikmé svaly se nám upínají na přímý břišní sval. Díky ním může tělo dělat rotace a úklony. Upínají se na přímý břišní sval a jejich aktivitou můžeme zmírnit tlak na tento břišní sval.
Příčný břišní sval je z těchto tří skupin nejhlouběji- je to takový korzet kolem vnitřních orgánů a bederní páteře. Umožňuje pohyb břišní stěny dopředu a zpátky dozadu. Pro zpevnění bočních břišních svalů a tím pádem napravení středu těla, je pro nás příčný břišní sval velmi důležitý a hraje hlavní roli ke správnému posílení a podpoře hlubokého stabilizačního systému..
Co je vlastně břišní diastáza?
Diastáza přímých břišních svalů je ROZESTUP přímých břišních svalů. Břišní svaly nám v těle tvoří oporu pro záda a vnitřní orgány. Pokud dojde k jejich rozestupu, povolí se nám břišní svaly a opěrná část nefunguje jak by měla. Je povolená, začneme mít jakoby stále nafouklé břicho (děti vypouklé dopředu) a tím i pohodlný postoj těla. Děti ještě můžou mít více dozadu ,,vyšpulený,, zadeček.
Jak zjistím, že mám já či mé dítě břišní diastázu?