Aromaterapie - voňavé zdraví

16.03.2020

Aromaterapie - neboli léčba pomocí vůní. 

V aromaterapii se používají zejména éterické oleje ( rostlinné těkavé látky) za účelem změny mysli, nálady, procesu poznávání nebo zdraví. 

Pracuje se s rostlinnými oleji (slunečnicový, olivový, sezamový, mandlový aj.), do kterých se přidávají přírodní éterické oleje. Oleje se míchají těsně před masáží a to podle potřeby účinku buď stimulující (jang), nebo uklidňující (jin). Tato forma ošetřování se řadí pod alternativní medicínu. Mezi nejrozšířenější éterické oleje patří: citrusy (citron, pomeranč, mandarinka, bergamot..), jehličnany (borovice, jedle, cypřiš...) citronová tráva, levandule, cedrové dřevo, zázvor, a pod. Mezi drahé a vzácnější éterické oleje patří např. santalové dřevo, jasmín, růže.

Přírodní éterické oleje - jsou těkavé vonné esenciální látky produkované rostlinou. V aromaterapii se využívají pro svoji schopnost ovlivňovat tělesné funkce organizmu a působit na naši psychiku a emoce. Vhodně volenými éterickými oleji docílíme bezprostřední úlevy při řadě problémů, posílíme svou imunitu, přejdeme komplikacím nebo preventivně zamezíme vzniku některých onemocnění. Éterické oleje jsou koncentrované látky, to znamená, že každá lahvička obsahuje účinné látky z několika set a tisíce kilogramů rostlin. Při každém použití je nutné dodržovat správnou manipulaci a ředit každý éterický olej v nosném rostlinném oleji. Pro různé využití je daný i správný postup s manipulací s esenciálními oleji.

V aromaterapii se můžeme setkat s těmito způsoby využití:

Masáž - k voňavé masáži, postiženého místa si nachystáme naředěný olej v tomto poměru:

0,5% - u dětí do 6 let -7 kapek esenciálního oleje (např. Máta, levandule) v 50 ml nosného oleje (olivový, mandlový,meruňkový).                                                                                                                  1,5% - dětí od 6 do 12 let - odpovídá 22 kapkám v 50ml nosného oleje                                             2,5-3% - od 12 let odpovídá 37 kapkám v 50 ml nosného oleje

Teplý a studený obklad - 5 kapek ÉO (eukaliptus, levandule, máta, tea tree) smícháme se lžící neutrálního koupelového či hydrofilního oleje, nalít do přiměřeného množství teplé nebo studené vody, v ní namáčet obklad a přikládat na postižené místo. Volba ÉO je dle tipu daného problému.

Koupel - 3 až 10 kapek ÉO smícháme s lžící neutrálního koupelového nebo hydrofilního oleje a přimícháme do koupele. Koupelovou relaxaci bychom si měli dopřát v délce 15 -30 minut.

Místní čištění - 2 až 5 kapek ÉO nakapat do nádobky s teplou vodou, v ní namočenou žínkou, potíráme postižené místo.

Inhalace - 1 až 2 kapky ÉO nakapat do misky teplé vody, promíchat, přes hlavu přetáhnout ručník a 5 minut vdechovat. Nebo nakapat 1-2 kapky na kapesník a přímo vdechovat.

Rozptylování do ovzduší - 5 kapek ÉO nakapat do 250 ml teplé vody, promíchat, dát do rozprašovače a nechat rozptylovat po místnosti.  Nebo nakapat 5 kapek ÉO do zvlhčovače vzduchu, misky s teplou vodou a nechat působit na radiátoru. Případně 5-8 kapek do aromalampy. - Tento typ aromaterapie je v naší domácnosti nejoblíbenější :-)

Pokud máte doma aromalampu, můžete si vytvořit voňavé, ale především zdravé prostředí.
Ať už doma, nebo v ordinaci používám nejčastěji směs těchto esenc.olejů, které můžou, jak dospělí, tak především děti.
EUKALIPTUS je silně protivirovým zejména v oblasti ORL a doporučuje se při bronchitidách.
BOROVICE má antibakteriální účinky, uvolňuje výborně zahleněné dutiny, posiluje při únavě.
MANDARINKA uvolňuje psychické napětí, výrazně harmonizuje dětskou psychiku.

Na večer můžete dětem ještě přidat 4 kapičky LEVANDULE je všestranně zklidňující, analgetická
- používá se při bolestech hlavy ( pozor ne u nízkého TK). Pomáhá při nespavosti, navrátí harmonii    a klid.

Jak na to:
do aromalampy nalijeme vodu a do ní přidáme od každého oleje 3 kapky. Ve spodní části zapálíme čajovou svíčku. Esenciální oleje se teplem budou rozptylovat do ovzduší. Jednak nám místnost krásně provoní a dodají našim čichovým buňkám dostatečnou dávku ,,voňavého" zdraví.

Naší přítomností budeme vůní pasivně inhalovat nosem a tím posílíme svou imunitu.🍀💗

Zdroj informací: od mé oblíbené kosmetické značky Nobilis Tilia. Více o aromaterapii a jejich účincích najdete zde :www.nobilis.cz