Když mé dítě stůně

22.09.2022

15 tipů jak zabavit nemocné děti

S příchodem podzimních, chladnějších dní a počasím střídavě oblačno, deštivo i slunečno, k nám velmi rádi chodí nezvaní návštěvníci v podobě bolesti krku, kašle, chrapotu a dalších jiných zdravotních potíží. A my mámy se už obrňujeme klidnou hlavou a počítáme s noční směnou navíc...

Nyní u nás už pár dní také přebývají tito návštěvníci a vůbec se jim od nás nechce.

Ani se nedivím, život na statku, uklidňující plápolající oheň v krbu, místnosti provoněné esenciálními olejíčky, vůně bylinkového čaje.... takovou pohodu si nechám líbit i já. No ale přeci jenom jsou to nezvaní hosté a ty musíme dostat z domu pryč!


Ale má to i své výhody, vždy když na děti něco leze, či už jsou nemocní, tak moc neřádí. 

Spíše častěji odpočívají, usnou i odpoledne - což je zázrak a já mám tak KLID. Využívám toho ticha a odpočívám s nimi. Děti leží v obýváku u mě, já je mám pod odborným (zdravotnickým) dohledem a využívám ,,volno,, popíjím oblíbený čaj či kávu a jen tak lelkuji, nebo si zapisuji to, co vše bych chtěla udělat, vytvořit, nachystat... ne jen pro rodinu, ale i pro můj projekt. Zkrátka odpočívám i já.

Můj osmiletý Bruno měl při kašli chrapot až to jeho hlasivky nezvládly a přišel dočasně o hlas. Zásobovala jsem ho heřmánkovým čajem, který je skoro na všechny dětské neduhy a namazala mu horní část hrudníku a krček Levandulovým krémem.

Na další den přišlo o 50% zlepšení. Namazala jsem ještě pak krček večer před spaním a už opět mluví - někdy až moc :-)

Zato naše třináctiletá Zuzanka, ta si to vybírá se vším všudy a tady už musí zasáhnout i antibiotická léčba. 

Na jednu stranu je ráda, že nemusí do školy, ovšem na druhou, celý den proleží, je slabá, unavená a sama říká, že bude ležet, aby se uzdravila a mohla chodit opět s holkami ven.  Tady opět využívám situace, neboť dcerunka se chce se mnou více mazlit, chce ode mě masáž a celkovou pozornost - a toho musím využít, neboť je v období, kdy svou mámu tak moc nepotřebuje a ani nechce společné selfí, výlety, chce být jen se svými vrstevníky. Takže si toho užívám. A ruku na srdce - která máma ne, že...

Ne nejsem krkavčí matka, když využívám malé marody k mé spokojenosti. Jen tu situaci umím podchytit a chci  využít ve prospěch nás všech...

A jak ty naše marody můžeme zabavit?

Zkuste si s dětmi zahrát aktivity, třeba i takové, na které není během běžného kolotoče všedních dnů čas. Ať už budou pohybové, kreativní, tvořivé, odpočinkové, relaxační, je jedno. Hlavní je, že budete aktivity dělat spolu - to je pro děti ten NEJLEPŠÍ LÉK.


15 TIPŮ JAK ZABAVIT NEMOCNÉ DĚTI

  1. V posteli se krásně vypráví PŘÍBĚHY, tak popusťte svoji uzdu fantazie a začněte vyprávět.  Děti mají rády představivost a sami vám pomůžou s vyprávěním příběhů.
  2. MAŇÁSKOVÉ divadlo - možná na to budou děti školního věku již velcí, ale užijete si spolu legraci a veselý společný čas - vyzkoušejte.
  3. ZVÍŘÁTKA ZE STÍNU - při večerních hodinách, nebo zataženém počasí, si můžete u lampičky vytvořit pomocí rukou a prstíků různé druhy zvířat a sami se nestačíte divit, jaké druhy zvířat na vás na zdi vykouknou.
  4. V peřině se dají hrát ,,KULIČKY,, tak si jich pár najděte a můžete začít cinkat.
  5. NETRADIČNÍ TVOŘENÍ v podobě navlékání vlašských oříšků, šípků, šišek či dalších podzimních plodů vám vykouzlí krásné dekorace.
  6. PROTAHOVÁNÍ v postýlce. Ano i v posteli se dá pěkně protáhnout.  Pluh, stoleček, svíčka, válení sudů, had, klubíčko, brouček...ve formě příběhu a obrázků, které si můžete s dětmi předem namalovat to půjde radostněji.
  7. BUNKR je snem každého dítěte a nyní si může ze své postýlky (alespoň v době nemoci) postavit vlastní, kde se bude cítit v bezpečí, příjemně. Polštáře, deky, plyšoví kamarádi, světýlka...to vše může být součástí ,,bunkru,,
  8. PLYŠOVÝ KAMARÁD JE TAKÉ NEMOCNÝ - to je přeci jasné. Nejoblíbenější dětský kamarád má stejné zdravotní neduhy, možná i horší a tak má jako dítě, obklad na čele, možná omotanou tlapku, či ovázaný krk. Oba dva budou dostávat vitamíny, léky, bude o oba stejně dobře postaráno, ale ti dva se budou předhánět, kdo se uzdraví první.
  9. KULIČKOVÁ DRÁHA z lega, jednak je to oříšek postavit (tedy aspoň pro mě :-)) a pak dítko se zabaví na půl dne.
  10. Prohlížení RODINNÝCH ALB  děti si samou zvědavostí alba moc rády prohlížejí a zjišťují komu že jsou více podobné. Mamince nebo tatínkovi?
  11. POZNÁVÁNÍ SE NAVZÁJEM v rámci vzájemné masáže si s malým pacientem (klidně i větším puberťákem) sednete proti sobě, zavřete oči a snažíte se najít obličej toho druhého. A pomalu v rámci masáže zkoumáte, jaký má vaše dítko nos, jaké má vlasy, tvar uší. Můžete si zahrát hru, kdy dítě začne a maminka opakuje pohyby, doteky. Pak se vyměníte. Jaká byla obličejová masáž? Jak jste si ji užili?
  12. Náctiletí si můžou ČÍST KNIHU či PSÁT SVŮJ VLASTNÍ DENÍK - zapisovat si všechny poznámky, myšlenky, které jim přijdou během dne, to co by chtěli a po čase odškrtnut zda se jim vše podařilo...
  13. KREATIVNÍ TVOŘENÍ podle věku si děti můžou vytvořit a pěkně dozdobit svou nástěnku přání, (VISION BOARD) vystřihnout si z časopisu oblečení, které by chtěli, dovolenou kam by se s rodiči rádi podívali, napsat si všechna přání a mít je tak neustále na očích...
  14. Zahrajte si DESKOVÉ HRY, které máte rádi a není na ně během týdne čas. U nás vedou Dostihy a sázky, Člověče nezlob se, Město, jméno, zvíře..., a Včelí úl.
  15. Využijte všechny NAŠE SMYSLY a zahrajte si dle toho i hry. Například dát dětem přivonět esenciální olejíčky známých stromů, ovoce, bylinek. Po slepu nahmatat v pytlíčku věc a zkusit uhádnout co to je atd.

Dalších možných tipů, jak děti zabavit je daleko více a jistě už vás napadly další možnosti. 

Nemám pravdu?

Přeji vám ať jsou vaše děti opět co nevidět ZDRAVÉ a vy mámy SPOKOJENÉ.