Masáž chodidel u dětí

06.09.2019

Výborný rituál nejen na dobré spaní

Každý máme své rituály jak zpříjemnit našim dětem čas spánku. Mé samotné se nejen u mého syna, ale i u ostatních miminek nejvíce osvědčila masáž nožiček, doprovázenou aromaterapií. 

Což takto si s dětmi udělat krátkou masáž plosek před spaním? Kapička masážní směsi do malé dlaně a můžeme zvesela začít. Pohladíme, poklepeme, pomačkáme, dáme pozornost svým nožkám, nezapomeneme ani na prstíky, které si můžeme hned spočítat. Skutečně jich mám na každé nožce pět? Jako bonus se děti při tomto rituálu naučí pravidelně pečovat o své nožky, které je celý den nosí po světě a spoustu toho naběhají. Nožky tak dostanou od mala péči, na kterou my dospělí tak často zapomínáme. Navíc se na chodidlech ukrývá spousta užitečných reflexních plošek, které je dobré si čas od času zmáčknout, promasírovat.

U dětí masírujeme směsí s éterickými oleji o maximální koncentraci 0,5 %. Vhodným olejem se nám pro „spinkací“ rituál nabízí například levandule (Lavandula angustifolia), která umí jemně navodit pocit bezpečí a jistoty. Zahalí nás do pruhované teplé deky a zažene svojí vůní ošklivé strašáky, kteří by chtěli rušit klidný spánek dětí. Růže (Rosa damascena), květová vůně, která nám zase může nabídnout láskyplné mateřské objetí, emoční podporu a voňavou lásku.

RECEPT: Levandulové pohlazení na krásně snění
  • 30 ml rostlinného oleje (slunečnicový, mandlový, jemný mandlový…)
  • 3 kapky éterického oleje levandule úzkolisté (Lavandula angustifolia)Esenciální oleje by se měli skladovat na tmavém místě, bez dosahu dětí

Abyste si aromaterapii bezpečně a s radostí užili, je dobré si uvědomit, že éterické oleje jsou vysoce koncentrované těkavé a hořlavé vonné esenciální látky. Skrývá se v nich velká síla, a proto je důležité držet je z dosahu dětí – stejně jako například léky nebo čisticí prostředky.

Správným skladováním, v chladu a temnu, zachováváme jejich kvalitu. Přepalováním dochází ke ztrátě jejich kvality a terapeutických účinků. Při každém použití je nutné éterické oleje pečlivě ředit v nosném oleji, hydrofilním oleji, tuku, alkoholu, medu, smetaně či tučném mléce. Éterické oleje nejsou rozpustné ve vodě!

Mapa energetických míst

Chodidla našich dětí hladíme vždy ve směru od patičky k prstíkům. Hlazení provádíme na celé ploše chodidel, nerozlišujeme jednotlivé body pro orgány tak jako u dospělých lidí. Jsou to spíše takové zóny, oblasti, kterými jemná stimulace podpoří funkci jednotlivých orgánů. Nožička dítěte má oválný tvar a má malou klenbu.

  • Je velmi prospěšné, když obzvláště miminku hladíme vnitřní stranu chodidla, která  odpovídá oblasti páteře a která zároveň stimuluje energetický systém.
  • Hrana palečku pak odpovídá oblasti hlavy a šíje a stimulace této části dětské nožky blahodárně působí na mozek a jeho harmonické fungování.