Jak si zpříjemnit čekání na Ježíška? Zkuste tyto vánoční hry

29.11.2023

Ani se nenadějeme a budeme sedět u pohádek ( tedy doufám, že i já :-)) a čekat až nás navštíví Ježíšek.
 Mezi tím si ale můžete společně s námi zkrátit čas těmito hry, díky kterým si procvičíte vaše smysly, soustředění, vyzkoušíte si nenápadně dechové cvičení i vnímání...10. zábavných her, které potěší celou rodinu

Blíží se nám adventní svátky, nejkrásnější období z celého roku, kdy trávíme pokojný, společný čas se svými blízkými. Těšíme se na ně tak, že už se nemůžeme dočkat a přemýšlíme, jak si čas urychlit a naše začínajíc, neposedné děti zabavit. Mám pro vás pár tipů, na společné hry, které si můžete s dětmi vyzkoušet.

1. HRA - CO CHYBÍ A CO PŘEBÝVÁ?

Vyrábíte s dětmi adventní věnec a venkovní výzdobu? Jistě k tomu potřebujete pár pomůcek bez kterých se neobejdete, jako je chvojí, přírodniny, drátek, nebo niť, tavnou pistoli, různé oblíbené ozdoby a vše co máte rádi na svých vánočních dekorací.

Zkuste si všechen materiál položit na stůl vedle sebe tak, aby bylo vše dobře a přehledně vidět. Všichni si společně vše prohlídnete a zkusíte si zapamatovat co nejvíce věcí.

Hra spočívá v tom (jak jistě už tušíte), že se jeden z členů rodiny otočí zády, nebo má na očích šátek a Vy mezi tím, odeberete jednu věc. Dotyčný se otočí zpátky, podívá se a hádá co chybí.

Naopak, pro změnu, můžete další předměty přidávat. A vždy jeden, hádá co tam nepatří.

2. KDO SI ZAPAMATUJE NEJVÍCE?

U vánočních pomůcek ještě zůstaneme. Různé předměty, dekorace, drobné ozdoby, které zkrášlují vaše bydlení, si můžete dát na stůl nechat chvíli možnost k vidění a následně zakrýt šátkem. Jeden z rodiny se snaží uhádnout co nejvíce předmětů. Kdo jich uhádne největší počet, vyhrává drobný dárek (nechám na Vás zda to bude ovoce, či jiný pamlsek). :-) 

3. KDE MÁM DRUHOU POLOVINU?

Maminka si z barevných papírů vystříhá různé tvary a rozstřihne na půl. Kolik je členů rodiny, tolik bude různých tvarů. Ostatním členům rodiny rozdá každému jednu polovinu a druhou schová kdekoliv v domě. Na povel, můžete i na čas, se všichni snažíte tu svou polovinu najít.  Aby se všichni vystřídali a měli také radost z toho, že tvary pěkně ukryli, zapojí se postupně jak děti, tak i dospělí.

4. ČERTOVA HONIČKA

Jeden z členů rodiny je vylosovaný jako čert a začne všechny honit. Koho chytne, ten se s čertem drží za ruce a začnou honit spolu. Tak to postupuje až je chycen poslední člen rodiny.

5. HRA - NA TICHO

Všichni se sednou do kruhu. Maminka vezme zvoneček a všichni členové rodiny si jej posílají pomalu, opatrně, aby zvoneček nevydal ani jeden nepatrný zvuk.  

6. SPLĚNÍ PŘÁNÍ

Tentokrát si zvoneček pošlete s tím, že každý si na něj zazvoní a v duchu vysloví své přání.

7. HÁDEJ CO JÍŠ?

Můžete vyzkoušet i tuto smyslovou hru. Na talíři máme nachystané různé dobroty jako je např.: nakrájené jablíčko, pomeranč, mandarinky, banány, kiwi, ananas, pomelo, nebo sušené švestky, mandle, oříšky (pokud nemáte doma alergika), a také pokud už máte napečeno, různé druhy cukroví. Pravidla hry znáte. Tomu, kdo má zakryté oči šátkem, nabídnete něco dobrého a dotyčný hádá co to je.


8. KDO ULOVÍ NEJVÍC KAPŘÍKŮ?

Z barevných papírů si společně s dětmi vystřihneme jednoduché tvary rybek. Namalujeme oči, pusu a můžeme i šupinky. Rybičky rozložíme na zem a děti se je snaží ulovit pomocí brček, v ústech. Tzn. při každém výdechu dají brčko na rybku a při každém nádechu rybku nasají (uloví) a přemísti k sobě na podložku, či na zem. Kdo jich bude mít nejvíce vymyslí nová pravidla hry. Tato hra nemusí být na čas, ale spíše pro zábavu, zapojení dětí a trénování kapacity plic.

9. DECHOVÉ CVIČENÍ - PLUJÍCÍ LOĎKA

Do velké mísy, nalijeme vodu a na hladinu dáme lodičku vyrobenou ze skořápky oříšku. Sedneme si proti sobě a pomalu, na střídačku se snažíme jemně foukat do lodičky, aby se dostala na druhou stranu - od Vás.

Výroba lodičky: Do skořápky nalepíme malý kus plastelíny, zapíchneme párátko s vlajkou, které se dá běžně koupit, nebo na párátko nalepíte vámi vyrobenou vlaječku. A máte lodičku :-)10. DECHOVÉ CVIČENÍ - TANČÍCÍ PLAMÍNEK

Členové rodiny sedí u stolu. Dva naproti sobě. Před sebe si každá dvojice položí na stůl zapálenou svíčku (dospělí dohlíží na bezpečnost), a snaží se na střídačku pomalu foukat do svíčky. Opatrně, aby se plamínek jen lehce houpal, tančil. Ale nesmí ji sfouknout. Tato hra je dobrá na koncentraci, soustředění a klidné, pravidelné dýchání.


Věřím, že se vám alespoň pár her zalíbí a Vy tak s dětmi získáte další veselé zážitky, které k Vánocům patří.

Další inspiraci na pohybové hry, cvičení pro správné držení těla, a tipy jak aktivně využít čas s vašimi dětmi nenápadnou hravou formou najdete v mé skupince na FB: 

Zdraví a správný pohyb hravě dětem i mámě