Jak zabavit naše děti o Vánocích?

07.12.2020

Štědrý den se neúprosně blíží a děti jsou čím dál více nedočkavé a zároveň i velmi natěšené. Neustále slyšíte otázky typu ,,kdy už Ježíšek donese dárky? ,,Kdy budeme pouštět lodičky?"  ,,Mami, můžu si vzít už to vánoční cukroví?" Jistě to znáte také, že? :-) 

Jak vytvořit pro děti ty nejhezčí vzpomínky na Vánoce? Na jejich krásné dětství?

Vánoce jsou nejkrásnější období z celého roku, kdy našim dětem svítí v očích šibalské jiskřičky a očekávání. Záleží na nás rodičích, jaké kouzlo Vánoc utkví dětem v paměti. Co vše je součástí, tradice a význam těchto svátků? A jak zabavit děti dalšími aktivitami, které je budou bavit?

Pár tipů můžete najít v tomto článku.

Máte už stromeček? My ještě ne!

S výběrem vánočního stromu si dáváme (jako každý rok) na čas a jedeme pro něj až týden před Vánocemi. Máme své oblíbené prodejní místo, kde je pro děti malá mini ZOO a velký výběr stromečků. Ten nejdůležitější úkol necháváme na dětech. Oni sami (tedy, až se shodnou obě dvě), si vyberou ten jejich NEJ. stromeček, rodiče schválí, zaplatí a odvezou domů. Děti se cítí spokojené, že jsme jim přenechali tento důležitý úkol a oni jej splnili na jedničku.


Procházka do lesa a zdobení stromečku pro zvířátka

Každý rok, den před štědrým dnem, chodíme s naším rodinným centrem Křelovský Kaštánek, (jejímž jsem spoluzakladatelkou a stále aktivní členkou) a ve spolupráci s místním mysliveckým spolkem, na společnou procházku rodin s dětmi. Letos si takovou procházku můžete udělat i soukromou. Kdy si s sebou vezmete pro zvířátka v lese zásoby na zimu. S dětmi na podzim, sbíráme různé plodiny a přírodniny na tvoření, jako jsou např.: kaštany, šípky, kukuřice, ořechy, žaludy a jiné. Podzimní výzdoba skončí a my plodiny ještě využijeme pro užitečnou věc. Přidáme ještě jablíčka, pár mrkví, ať je zásoba nachystaná pro co nejvíce zvířátek. Děti si je celou cestu pyšně drží a nemůžou se dočkat až je vysypou na dané místo. kromě toho, když už jste v lese, můžete si vybrat jeden strom a ten zvířátkům nazdobit. Uvidíte jak to bude vaše děti bavit. A nejenom děti. Co si budeme povídat. :-)


Tato procházka se dětem zalíbí. Budou na čerstvém vzduchu a zatím co budou zodpovědně zdobit a dovádět, Vy si dobijete baterky, energii. Vypustíte přebytečné myšlenky a jen jednu si necháte, která Vás zahřeje u srdce. A to takovou : že jste všichni spolu, pohromadě...ŠŤASTNÍ.

Výroba vánočních ozdob, tradice našich babiček

Pamatujete, kdy jste jako malá vyráběla barevný řetěz z papírů, nebo jste stříhala různé tvary papírových vloček? Co kdybyste tentokrát zapojila i Vaše děti?

Zapojte do tvoření i Vaše děti. Uvidíte, že budou natěšeně vyrábět a ještě to můžete pojmout soutěží, kdo vyrobí nejdelší papírový řetěz. Když si pak děti ozdobí stromeček svými vlastnoručně vyrobenými ozdobami, bude se jim líbit takto nezdobený ještě více.


Pohádky o Vánocích mají své kouzlo...

Rádi sledujete pohádky tak jako já?  Nevím proč, ale i když je možnost sledování pohádek v průběhu celého roku, na ty ,,vánoční,, se těším ze všech nejvíce. Snad proto, že si připomenu své mládí. Vánoce se svými sourozenci. O to více se těším na pohádky, kdy se díváme u nazdobeného stromečku společně s našimi dětmi.

Peče celá rodina :-)

Z kuchyně se pomalu line vůně cukroví, bramborového salátu a dalších oblíbených pochutin.  Děti rády vykrajují těsto a o to více zdobí různými tvary. Zkuste jim dát v kuchyni volnou ruku, jako jsem nechala já svému sedmiletému synovi. Děti jsou hravé, plné fantazie. Sami budete překvapeni, jaké dekorační cukroví  a přílohu vymyslí na stolní tabuli. Například pečení Vánočky, jen u samého postupu si užijete plno legrace.


A co víc? Děti budou mít ze sebe skvělý pocit, co vše umí zvládnout. I když design kuchyně bude poněkud neestetický, výsledek a hlavně spokojený úsměv dětí, stojí za to...


Jmelí pro štěstí

Letos se můj muž společně se synem ( dcera byla venku se svými vrstevníky) rozhodli, že nám obstarají jmelí vlastnoručně utržené. Je pravda, že chvíli trvalo, než kluci našli strom, na  němž rostlo jmelí docela nízko. Ale hledali, až našli.
Jmelí neodmyslitelně k Vánocům patří. Je to krásná symbolika a výzdoba Vánoc.
Traduje se, že když se políbíme pod jmelím s milovanou osobou budeme mít štěstí. 

A jaké činnosti můžete ještě do Vánoc stihnout? Podívejte se v tomto ,,našem,, seznamu. A pokud máte aktivitu, která tam chybí, podělte se o ní v komentáři. :-)

Přeji Vám i Vaší rodině, krásné, pokojné svátky se spousty radostných zážitků.

Marta Haderková