Jsi v pohodě?

05.09.2022

Dnes jsem se zamyslela nad jednou otázkou, zda si udržuji duševní zdraví a pohodu přesně dle mých představ. Zda vůbec mám čas myslet na to, abych se já sama cítila dobře, přirozeně a vše co se děje kolem mě, že je tak nějak součástí mého života.

Ano, s čistým svědomím můžu na tuto otázku kladně odpovědět.

Já mám to štěstí, nebo spíše povahu :-), že jsem optimista a beru vše s nadhledem. Již od malička mých dětí jsem si uměla na sebe udělat čas a čím jsem starší ( a děti odrostlejší), o to více myslím na sebe.

Neboť znáš to rčení: šťastná máma - šťastný život.

Každá z nás a obzvláště, když hrajeme tu nejdůležitější roli v životě (MÁMA), bychom měly především myslet na naši pohodu, vnitřní sílu, naše druhé já, na to, jak se opečovávat, aby jsme ustály všechny ty rodinné i partnerské nástrahy. Přeci jen co si budeme povídat - my ŽENY toho máme na svých bedrech opravdu hodně. Daleko více jak muži. Proto chlapy zrají jak víno...

Ale my se nedáme. Jsme velké bojovnice a i my sami nejen sobě dokážeme, že to vše zvládneme a budeme ,,stárnout,, s grácií a s úsměvem na tváři ( i na duši).

Je několik možností, jak si pomoci, aby naše tělo vypadalo dobře a tím pádem naše duše byla spokojená. Například ta, že začneme být více sebevědomé a přestaneme se kritizovat.

U nás si na svůj vzhled stěžuje častěji manžel než já, až z toho někdy nemůže, s jakou lehkostí se k tomu stavím, a že prý jsem se se vším hotová a nic neřeším... No a?

Proč bych řešila to, že mám větší zadek? Aspoň může za co sáhnout. A jedno velké plus toho, že jsem přibrala 5 kg., je to, že mám KONEČNĚ prsa. Vykompenzuji to i tím, že horní část mám díky cvičení, pěkně vypracovanou. Co my zvedne vždy mé sebevědomí jsou i mé dlouhé vlnité vlasy. Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou KORUNOU ŽENSKÉ KRÁSY, především DLOUHÉ. To já splňuji. Můj muž je má také rád. Vždy, když ležím u něj, hraje si s mými vlasy. To , že je mám čerstvě umyté a on špinavé pracky od chipsů, to je věc jiná. Říkat mu to nebudu, neboť co?

Když mu řeknu, aby mi je nehladil, protože je budu mít mastné - přestane - a třeba by si už časem nehrál, a to já nechci. Oželím to, že se chová - jako chlap a nechám ho, ať si hraje. Já si to vykompenzuji u něj jinak:-).

Už přeci to, že jsme ženského pohlaví - je velká výhoda. 

žena sama o sobě je jemnější, půvabnější leč i rajcovní, ďábelská a to vše dohromady se líbí nejen mužskému pohlaví, ale přeci je to výhodné i pro nás ženy...

Tady si musí každá z nás uvědomit, v čem...

A co Ty? Jak Ty sama pečuješ o svou duši i celkovou vnitřní pohodu?

Dovolíš si být chvíli úplně sama, jen Ty sama se sebou?

Máš oblíbený rituál, který ti udělá radost a tím i zahřeje na duši?

Jak často si dovolíš být v přítomném okamžiku tady a teď a na nic jiného nemyslet?

Umíš se alespoň na chvíli zastavit a ,,vypnout,,?
Co tě potěší?
Co máš ráda?


Každý den se snažím udělat si radost - jakoukoliv i tou nejmenší maličkostí. Např. když zastavím, pustím chodce (občas i kolaře) a oni mi zamávají. Ve městě pozdravím především lidi v důchodovém věku, abych jim udělala radost a oni se usmějí a diví se, že je vůbec někdo pozdraví... A to mě pohladí na duši.

Doma mám nejraději obývák a v něm můj koutek, kde si v klidu vychutnávám mou oblíbenou kávu. Nic nedělám, jen tak lelkuju, koukám kolem a uvědomuji si, že jsme vlastně vděčná, za to co mám.

Vychutnávám si mou spokojenost i tím, že se snažím nosit místo pyžama různé noční soupravy. Ať už to jsou pletené uplé šaty, či pohodlné bavlněné soupravičky doplněné krajkou s výstřihy, aby to dodalo ten správný šmrnc.

Upravené, nalakované nehty na nohou, oblíbená výrazná rtěnka, zajímavé náušnice s dětskými motivy (pracuji v dětské ordinaci), které podtrhnou moji originalitu, odlišnost... už to mi dodá DUŠEVNÍ POHODU. 

Péče o tělo, správná životospráva, voňavé bylinkové doplňky, které mi připomínají příjemné vzpomínky, obličejová jóga, domácí cvičení, vedení kroužků pro maminky s dětmi, poslouchání oblíbené hudby, rodinné strasti i radosti...

To vše mi obohatí duševní zdraví a já tak jsem v pohodě. 

Je toho spousty a každá jistě máme ten svůj recept na to, abychom o naše duševní zdraví pečovaly tak, že naše duše bude spokojená a tělo v pohodě...

A co Ty? 

Jak zásobuješ svoji vnitřní pohodu?