Lékárnička (nejen) na dovolenou

02.07.2020

Letní prázdniny již začaly. Děti jsou častěji venku, jezdí na kole, prozkoumávají místní okolí a občas se stane, že se jim přihodí malá nehoda, ať už v podobě drobné odřeniny při karambolu s kolem, nebo zadření třísky, při hraní s kamarády na schovávanou. Proto bychom měli mít lékárničku plně vybavenou a vždy po ruce. A co teprve, když se blíží datum dovolené...

Také se chystáte na dovolenou a přemýšlíte, které léky budou potřeba?

Rodina, která jede na hory bude mít jinak vybavenou lékárničku, než rodina, která jede k moři. Navíc, pokud trpíte vy, nebo vaší členové rodiny chronickým onemocněním, budete balit léky, dle toho.

Co všechno je tedy potřeba?

I když je to zřejmé, stane se, že léky, které užíváte pravidelně (vysoký tlak, cukrovka), zůstanou doma. Při všem tom shonu balení, chystání se, se na ně zapomene. Ty nejdůležitější léky, léky, které si máte vzít v den odjezdu, si odstřihněte a dejte stranou. Když budou hned po ruce, budete klidnější.

Pokud vaše děti trpí v autě nevolností, nezapomeňte jim dát léky proti zvracení ještě před odjezdem. Já na to minule zapomněla :-)  (poučení pro příště) :-)

Nejosvědčenější a nejznámější lék proti zvracení je Kinderyl. Záchranný přípravek všech rodičů, kterým děti zvrací v autě.

Co dalšího si zabalit?


Obvazový materiál je součástí všech autolékárniček, které jsou povinnou výbavou všech motorových vozidel. V tomto případě jen stačí lékárničku zkontrolovat a dle obsahu doplnit vše potřebné, jako je např. 

 - pinzeta (na vytažení klíšťat), nůžky, speciální náplasti na puchýře, voděodolné náplasti.

 - opalovací kosmetiku s vysokým ochranným faktorem

 - vlhčené, desinfekční ubrousky, nebo gel na ruce

 - teploměr

 - desinfekci

Příklad léků, které by vám neměli chybět:


Miminko může onemocnět stejně tak, jako dospělý člověk. O to horší je, když váš mrňousek onemocní na dovolené. I když by to měla být jen rýma, nebo rostoucí zoubky, pro miminko je to hodně nepříjemné a my bychom měly být na to připravené a mít s sebou drobné pomocníky.

Pokud cestujete s miminkem, lékárnička by měla navíc obsahovat:

- nosní odsávačka - při rýmě by se měl nosánek důkladně odsát, jednak pro to, aby se miminku          lépe dýchalo při kojení, ale také, jako prevence proti zánětu středního ucha

- 60% líh na čištění pupíku

- borová voda, ocuflash baby - na otření očí, při zánětu spojivek. Oko otřeme vatovým tampónkem      pokapaným borovou vodou. Následně do  takto čistého oka kápneme Ocuflash baby.

- při teplotách nad 38.5% stC.,  podáváme děťátku paralen v čípkách - dle hmotnosti. Nurofen je            vhodný od 6kg.

- sirup proti kašli - nejlépe v bylinkové bázi

- mořskou vodu k pročištění nosánku, + Nasivin kapky pro kojence

- jelení lůj na popraskané rtíky

- kapky proti nadýmání, které jsou u vás osvědčené, + doporučené praktiky (masáž bříška,            nošení v šátku, polohy proti bolení bříška...)

- krém na masírování bříška - Pupík, rektální rourku

- přírodní bylinkový gel při prořezávání zoubků  - Osanit. Co když se začnou klubat zrovinka na            dovolené...

- krém proti opruzeninám. Já velmi ráda používala a do teď používám krém Sudocrem. Obsahuje zinek a nahradí půl lékárničky.  Kromě využití na opruzeniny, jej můžete použít na drobné odřeniny, spáleniny, otoky, vyrážky a jiné.


A v neposlední řadě myslete na klimatizaci v autě!

Jednou jsme jeli s dětmi na dovolenou do Itálie. Manžel, jak je v jeho oblibě, měl klimatizaci puštěnou celou dobu. Náš roční syn, byl skoro celou cestu nevrly. Nevěděli jsme proč. Dopoledne jsme přijeli k moři a Bruno kašlal, hodně kašlal. Těžký, štěkavý kašel. Přemýšlela jsem, zda koupit inhalátor či ne. Uvědomila jsem si, že jsme přeci u moře, mořská voda, sůl... vše co by měl v drahém inhalátoru, my můžeme mít přeci zadarmo a na 100%.

A taky že ano.

Když Bruno usnul, otočila jsem kočárek přímo na moře (na hlavičce měl lehkou čepičku, aby si při mořském větru, který proudil od moře nezadělal na zánět středního ucha) a přírodní inhalace mohla začít. Aplikovali jsme to hodně často. Děti když jsou nemocné, hodně spí, takže mi to hrálo do karet. A světe div se, krásně to zabralo. Za dva dny všechny neduhy zmizely :-)


Přeji vám krásnou, pohodovou dovolenou a mnoho společných, úsměvných zážitků :-)

Ať už jsou jakékoliv :-)