Přivítejme jaro, jak se patří!

20.03.2021

Dnes nám začíná první jarní den. Podle astronomů přesněji v 10 hodin a 37 minut dopoledne. A nastává jarní rovnodennost - kdy den je stejně dlouhý, jako noc.

Máte ráda jarní období? Já ano, hned po probuzení mě namotivuje ranní zpěv ptáků. Když svítí sluníčko, vyskočím z postele a snažím čas využít k tomu, abych toho stihla co nejvíc :-) Příroda se začíná zelenat, pučet, na loukách můžeme spatřit mláďata od pasoucího se dobytka, na procházce nás přivítá první jarní kvítí jako jsou sněženky, narcisy, krokusy, sasanky nebo i tulipány. Příroda se po zimě opět začíná probouzet k životu a cítíme nádech nové energie.

JARO JE TU!

Jak bychom se mohly na příchod jara naladit?

1. Dopřejte si zdravou, lehkou snídani 

Snídaně je základ, jak se říká. A tou bychom měli začít, abychom měli na další, nový den plno elánu. Moje děti mají nejraději makovec, buchty, a kakao. Já naopak žitné pečivo s jakoukoliv pomazánkou. Do přípravy snídaně můžete zapojit děti a nebo jim rovnou přenechat tuto aktivitu. Budou rády a jistě ocení to, že jim přenecháte tuto zodpovědnou aktivitu  :-)

Jako zdravou, chutnou snídani si můžete připravit například:

+ řecký jogurt s malinami a semínky

+  míchaná vajíčka se zelenin. salátem a oříšky

+ žitné pečivo s avokádovou pomazánkou a rajčátky

+ sýr Cottage na sladko - s ovocem, jako jsou jahody, maliny, borůvky, banán

+  celozrnný sendvič s kvalitním sýrem, okurkou a salátkem.


2. Ozdobte si dům vlastnoručně vyrobenými ozdobami

Děti mají rády jakoukoliv tvůrčí aktivitu a dnešní den se k tomu vybízí. Na internetu máte plno inspirace, jak můžete tvořit s dětmi. Malovat, stříhat, lepit, kreslit....je to společná chvilka Vás i vašich dětí, při níž se děti pěkně zabaví a Vy se odreagujete. A navíc budete všichni spokojeni s výslednou tvorbou :-) 

Např. si můžete do oken namalovat jarní motivy, z popcornu vytvořit beránky, zasít do květináčů osení, které brzy vyraší a máte krásnou zelenou ozdobu při jejímž pohledu na Vás dýchne jaro.

3. Přivítejte jaro pohybem

Není nic lepšího a zdravějšího, než si zahrát s dětmi pohybové hry venku na zahradě, na čerstvém vzduchu. Spojíte zde příjemné s užitečným. Aktivně trávíte čas se svými dětmi, naučíte se něco nového a budujete si imunitu. 

Na začátek se můžete zahřát tím, že třikrát vyskočíte jako žabáci. - Kdo udělá největší skok...

Děti nalákáte na cvičení formou příběhu. Můžete si vymyslet příběh o přírodě, která se pomalu probouzí k životu. Do příběhu můžete zapojit a následně dle své fantazie si s dětmi zacvičit tyto ,,pozice,,  (SEMÍNKO, SLUNÍČKO, DÉŠŤ, KVĚTINKA, ŽÁBA, STROM, DUHA, ZAJÍC, OVEČKA...) 

Po cvičení můžete odpočívat společnou relaxací

4. Procházka v přírodě

Po víkendovém obědě, můžete s rodinkou vyjít na procházku. Sluníčko Vám dodá energii, vitamín D, a pozitivní náladu. Vyčistíte si hlavu a přijdete i na další zajímavé myšlenky a  nápady ve Váš prospěch. Děti se venku pěkně ,,vyblbnou,,. A o to nám také jde.:-) 

Můžete si zahrát hru na paměť. Určíte si jednu trasu a řeknete dětem ať bedlivě vše pozorují, všímají si okolí. Po projití trasy jim dáte úkol  - vyjmenovat alespoň 10 věcí, kterých si na trase všimly.  

Děti zjišťují, jaké kouzlo jim jarní příroda nachystá a v čem se jaro liší od jiných ročních období.

5. Večerní příběh o Jaru

Během dne toho děti jistě hodně zažily a získaly nové poznatky o naší přírodě. Při společném večeru si můžete povídat o jaru. Nápad k příběhu? - Jak by měl dle dětí vypadat první jarní den?...

 Děti si příběh vymýšlí dle fantazie, zapojí svou představivost a také můžou svůj příběh, nápad, namalovat nebo nakreslit na papír. 

Můžeme jejich vnímání podpořit různými otázkami, např.:

Jakou písničkou, či básničkou bychom mohli jaro přivítat?

Co se Ti na jaru líbí?

Co se venku změní, když přijde jaro?

Co nám jaro přináší?

Jak poznáme jaro?


A jaké další jarní aktivity můžete s dětmi vyzkoušet?


Krásný jarní den vám přeje Marta Haderková :-)