Proč jsou pohybové aktivity u dětí tak důležité?

05.01.2022

Pohybová aktivita - jakákoliv, je jakoby takový komplex lidského chování, které zahrnuje všechny naše pohybové činnosti, při zapojení kosterního svalstva a současně spojení i využití naší ENERGIE.

1) Pohyb je pro nás nepostradatelný, neboť si díky němu zakládáme na SPRÁVNÝ POHYBOVÝ VÝVOJ.

Tzn. Při snížení pohybu se také snižuje naše tělesné zatížení organizmu. - Zleniví - a tím vzniká nenápadné pomalé ochablé držení těla, bortí se nám páteř, nezapojují se všechny potřebné svaly a vznikají zdravotní potíže i ty ortopedické pak v pozdějším věku. 

Tady si musíme dát pozor, zda se díky vadnému držení těla nezvýraznila břišní diastáza. Ta se může u starších dětí objevit, právě z důsledků povolených břišních svalům plochých nohou, při skolióze... a může být také příčinou toho, že vaše dítko má vypouklé bříško a často jej bolí záda v bederní části. 

Tím, že se děti méně hýbou, přestanou mít oporu, vyváženost těla, správný postoj a může dojít i ke zranění. Neboť důsledkem malého pohybu, nebo skoro žádného - neumí ovládat své tělo. Neumí udržet stabilitu, rovnováhu a hrozí jim riziko pádů.

2) Pohyb je důležitý také co se týče SOCIALIZACE

Jak se říká ,,ve dvou se to lépe táhne" a díky pohybovým aktivitám si děti můžou najít kamarády, budou se těšit na na další hodinu lekce. Děti potřebují být v kontaktu se svými vrstevníky. Někteří se skamarádí hned, jiným to trošku déle trvá, ale i tak jsou mezi ,,svými,,. Dělají věci společně, baví je stejná aktivita - jsou více otevřenější, spokojenější Cvičení je pak mnohem zábavnější. 

Otužují se nejen fyzicky, ale hlavně i psychicky a to je v dětském věku hodně důležité. 

Do třetice - ,,VE ZDRAVÉM TĚLE, ZDRAVÝ DUCH"

Pravidelný pohyb našemu tělu jenom prospívá. Obzvláště, když cvičíme, skotačíme, řádíme za každého počasí. 

Takže pohyb má jen samá pozitiva. 

I vy se jej naučíte zařadit do svého každodenního života :-)

Stačí jen chtít...