Víte, kde se nachází nejmenší sval v těle?

07.05.2022

 V našem lidském těle je okolo 600 svalů, z niž většina je párová. Tedy 300 svalů v každé polovině těla. Každý z těchto svalů je zásoben nervovými vlákny. Díky tomu spojuje tato nervová síť svaly s mozkem a míchou a přenáší signály pro aktivaci svalové energie.

Ke splnění i těch nejjednodušších pohybů se musí ke společné práci spojit vícero svalů.

Ne nadarmo se říká, že ty jednoduché a na oko vypadajíc ,,nudné,, cviky JSOU nejúčinnější. Každá z nás si jistě mohla vyzkoušet sama na sobě, jak tělo pracuje a jaké svaly se zapojí. Někdy i takové svaly o kterých jsme ani nevěděly, že jej máme. Viďte! :-)

Například, vyzkoušejte si zacvičit tento jednoduchý cvik - pozici KAPLIČKA

Nejprve pozici provedete v dřepu a pomalu se snažíte jít do stoje - dlaně jsou po celou dobu spojené nad hlavou. Později si dřepnete ale na špičky, a taktéž pomalu se snažíte (po celou dobu na špičkách) jít vzhůru do stoje -stále jsme ale na špičkách.... Cítíte ten rozdíl?

Největší sval v lidském těle je Gluteus maximus, který se nachází v hýždích. Tento sval nám pomáhá udržovat vzpřímený postoj, udržuje extenzi kolene, ovládá kyčelní kloub a ovlivňuje optimální postavení pánve.

Třmínkový sval (musculus stapedius) je nejmenší příčně pruhovaný sval v lidském těle a nachází ze v uchu. Jeho rozměr je kolem 2mm. Tento vnitřní sval drží vnitřní ucho pohromadě a je spojený s bubínkem.

Myokard neboli sval srdeční, který najdeme pouze v srdci, nám po celý život pohání ,,naše srdeční čerpadlo,,. Je to sval který není ovládán naší vůlí.

Aby nám svaly mohly krásně pracovat tak jak mají, potřebují stálou dodávku kyslíku. Tento životně důležitý plyn je k nim přinášen krevním proudem prostřednictvím tepen, jejichž drobné větvičky obklopují každý ze snopců svalových vláken.  V našem lidském těle svaly obklopují klouby a kosti v neuvěřitelně propracovaných spirálovitých vrstvách. A každý sval má pro nás velmi důležitý význam. Abychom si svaly udrželi stále aktivní a bez bolestí, je zapotřebí se po každém jejich zahřátí (cvičení) protáhnout. Neboť právě při zahřátí mají svaly tendenci se zkracovat a to má za následek to, že nás na druhý den tělo bolí... myslete na to!

Věděla jste také, že...

 1. K jednomu kroku použijeme 200 svalů.
 2. Nejsilnější sval je v naší čelisti  - jazyk a jeho hlavní funkcí je žvýkání.
 3. Při úsměvu se zapojí 17 svalů.
 4. Na mračení je zapotřebí 43 svalů. A tak díky mimice můžeme ukázat mnoho emocí.
 5. Pokud by všechny svaly v těle mohly táhnout jedním směrem, vytvořilo by to sílu 25 tun.
 6. V oční duhovce jsou hladké svaly, které při větším množství světla stáhnou zorničku a pří nedostatku světla ji zase roztáhnou tak, aby do oka proniklo vždy jen ideální množství světla.
 7. Aby tělo udrželo stabilitu ve stoje, zaměstná přibližně 300 svalů.
 8. V páteři se nachází více jak 120 svalů.
 9. Vaše oční svaly se pohybují více než 100 000krát denně. Za hodinu čtení knihy oči provedou téměř 10 000 koordinovaných pohybů.
 10. Svaly tvoří přibližně 40 % vaší celkové tělesné hmotnosti.
 11. Když je nám zima, naše svaly se mimovolně stahují.
 12. Srdce je nejvíce pracující sval v těle. Pumpuje 5 litrů krve za minutu.
 13. V kůži máme umístěný sval, kterému se říká vzpřimovač chlupů. Jeho aktivita se lidově nazývá "husí kůže". Tento jev je projevem při chladu nebo stresu.
 14. Jazyk je jediný sval, který je upevněn pouze na jednom konci.
 15. U sportovců jsou nejčastěji zraněné svaly, kterým se říká hamstringy a jsou to svaly na zadní straně stehen.

Přejeme Vám i vašim dětem radost z pohybu bez namožených svalů :-)