Vyzkoušejte reflexní terapii a vaše děti vám budou vděčné

05.06.2022

Alternativa, díky které si pomůžete od zdravotních potíží a dopřejete si větší duševní pohodu a relaxaci se nazývá reflexní terapie, neboli reflexologie.


Co to je Reflexologie?

Reflexologie je doplňková forma léčby, která má příznivý vliv na naše zdraví, působením na specifické reflexní zóny (energetická pole) na rukou i chodidlech.

Je to další druh tlakové masáže a nabízí nám podpůrnou pomoc při řadě symptomů. 

První viditelný důkaz této léčebné metody je zachycený z malby z roku 2500 před Kristem, jež byla nalezena v egyptské hrobce. Ovšem starověké mapy chodidel, které znázorňují spojitost s jednotlivými částmi těla, byly nalezeny také v Indii a Japonsku.

Na našich rukou i nohou existují reflexní body (zóny) a každý bod zastupuje určitý orgán v našem těle.                A především chodidla jsou takovou mapou celého našeho těla.


Masáž rukou je stejná jako u chodidel. V obou případech budeme dotyčného na končetině a konkrétním bodě jemně mačkat, hladit, stimulovat kroužením a jemnými tahy. 

U dětí a miminek se snažíme provádět tlakovou masáž ještě jemněji, aby pro ně byla masáž příjemná, láskyplná a aby si ji opravdu užili a my jim tak nenápadně promasírovali místa, která jsou potřeba pro odstranění zdravotních potíží, či navození uklidňujícího a příjemného pocitu.

Reflexní masáž je univerzální a můžeme ji použít u všech věkových kategorií. Miminka a malé děti nemají přímo reflexní body, ale jen zóny - energetická pole. Tyto reflexní zóny jsou sice malé, ale přesto mají velký účinek. Miminka a děti reagují na stimulaci mnohem snadněji a rychleji než dospělí a zablokovaná místa se tak snáz uvolňují.

Miminkům se jemná reflexní stimulace velmi líbí, neboť jsou velmi vnímavá na jemný maminčin dotek a hlazení. Obzvláště hlazení je velmi prospěšné pro podporu fungování jednotlivých orgánů.

Podle tradiční čínské medicíny je tato bodová stimulace konečků prstů prospěšná na určité orgány:

Stimulace prstů na rukou

PALEC - podporuje správné trávení, slezinu a žaludek

UKAZOVÁČEK - působí na játra, velkou roli má při podrážděnosti, takže při jeho masáži se zklidní i mentální aktivita miminek a dětí.

PROSTŘEDNÍČEK - podporuje dětem srdíčko a stimuluje oběh krve

PRSTENÍČEK -  stimuluje plíce a celkovou životní energii našeho těla

MALÍČEK - příznivě působí na ledviny 

Chodidla u miminek a malých dětí hladíme vždy ve směru od patičky k prstíkům. Masírujeme na celé plošce chodidla a nerozlišujeme jednotlivé body pro orgány tak jako u dospělých.  Velmi prospěšné a pozitivně působící je, když miminkům i dětem hladíme boční stranu chodidla od paty k palečku, která odpovídá oblasti páteře a vnitřní stranu palce, kdy stimulace této části blahodárně působí na mozek a jeho harmonické fungování.

Stimulace prstů na nohou

PALEC - zmírňuje bolest hlavy a krční páteře

UKAZOVÁČEK - na vnější straně stimulujeme žaludek, na vnitřní ledviny

PROSTŘEDNÍČEK A PRSTENÍČEK - zmírňuje bolesti zubů

MALÍČEK - centrum pro nosní dutinu, jejíž stimulující body jsou na všech prstech kromě palce.

Můžeme si tak pomoci, či alespoň zmírnit potíže od senné rýmy a to tím, že každý prst narovnáme, natáhneme a masírujeme horní i boční strany každého prstu. Od jeho základny ke špičce.


Reflexní masáž sobě i svým dětem dopřejete také i jiným způsobem a to např.,  když budete spolu bosky chodit v právě posečené trávě. A následně se snažit chodidly zbytky trávy ploskou nohy odhodit za sebe. Jakoby jste se snažili chodidlo utřít o trávu a začnete od paty až po konečky prstů jedním tahem. Končetina se nevychlipuje z osy (ne do stran) ale přímo za sebe - ve stejné ose s tělem.

Můžete přešlapovat v kamínkách, procházet se v písku. 

Doma můžete použít stimulující masážní váleček, ale také i hračku, jako je měkký míček, plyšák, lego kostky, plyšové kuličky, hromádky stavebnice, kaštany... všechny tyto pomůcky budete mít na podložce před sebou, vy v sedě pokrčíte kolena a chodidla položíte přímo na pomůcku a pojedete nožkama dopředu, dozadu, krouživými pohyby sem a tam. Následně se postavíte a to stejné ve stoje. Každou nohu zvlášť.

Masáž nožiček a chodidel u dětí patří jedna z nejoblíbenějších masáží vůbec. A nezapomínejte i na sebe samotnou, kdy si masáž můžete dopřát navzájem se svým partnerem. Uvidíte, jak si k sobě budete blíže a jaké příjemné pocity to vyvolá a jaké se dostaví. Miminka a malé děti tyto masáže prožívají mnohem intenzivněji a pokud to jde, měli bychom jim je dopřávat častěji.


Péčí o nohy sobě i svým dětem dopřejete to pravé hýčkání a uvolnění mysli.

Myslete i na to, že nohy nás nesou celý den, proto si zaslouží patřičnou péči. Od pedikúry, správném ošetření nehtů a pokožky až po hýčkání v podobě právě této tlakové i hladivé masáže