Zkouším akrojógu s mámou

02.07.2023

AKROJÓGA neboli akrobacie je hravá zábava pro snadnější naučení se práce s vlastním tělem. V akrobacii nám dá občas práci naučit se něco nového, ale o to je to větší radost, když se nám to (našemu tělu) podaří...

Díky akrojóze získáme zdravé sebevědomí, naučíme se být k sobě a svému tělu více opatrní, naučíme se být opatrní i k ostatním. K akrojógovým pozicím můžeme zahrnout také i rozvojové pohybové hry a začneme lépe pracovat s vlastním tělem a vnímat jeho potřeby.

S dětmi můžeme začít cvičit již od útlého věku. Tady platí, že čím menší dítě, tím se více vyřádí a o to více zacvičí maminka.  To jistě znáte i ze svých společných volnočasových hrátek :-) Nemám pravdu?

Starší děti, děti školního věku se už zapojí více a oba dva cítí, jak jejich tělo pracuje a reaguje.


Akrojógové cviky s mámou

S mým 9letým synem Brunem, jsme si pro vás připravili krátké video s několika tipy, jak si můžete spolu - maminka dítě/děti - zacvičit. A pár fotek, pro lepší orientaci.


Užijte si legraci se svým dítětem

DVOJITÁ ŽIDLE - Stoupneme si proti sobě, držíme se za ruce, které jsou po celou dobu natažené. Při nádechu pokrčíme kolena a snížíme se, jako bychom si chtěli sednout. S výdechem vydržíme v pozici a při dalším nádechu se zvedneme do původní pozice.

Stojíme proti sobě, držíme se za ruce, zvedneme protější nohy k sobě tak, aby se kolena a nárty dotýkaly k sobě. je to dobrá pozice na ROVNOVÁHU - jedna strana vám půjde lépe, Která to je? Jakmile budete v nohách stabilní, můžete jedny protější ruce pustit a dát za sebe, a pak opět spojit - udržet se v této pozici.

VÁHY- Stále se držíme za ruce, které jsou natažené. Jeden z vás stojí, a druhý si dřepne. Jakmile druhý se pokouší vstát, ten první si vzápětí dřepne...

STAVEBNÍ JEŘÁB - Maminka je v pozici ,,draka,, viz na obrázku. Dítko se jednou nohou opře o maminčinu, drží se spolu za ruce a povolí své tělíčko dozadu - důvěřuje mamince:-). Zvedne druhou nožku a pokrčí v koleni. Vystřídejte obě strany - u každého cviku, ať se tělo krásně protáhne.

PROLÉZAČKA - Maminka roztáhne co nejvíce nožky a sníží se. Roztáhne ruce pro lepší stabilitu a dítě si ,,vyleze na jednu nožku. Dítko se snaží přelézt z jedné nohy na druhou tak, aby celou dobu zůstalo na mamince a nespadlo na zem.  A nebo může zkopírovat pozici jak můj Bruno na obrázku :-)

U prolézačky ještě zůstaneme - uvidíte, že to bude děti bavit - hodně. Další varianta je, že se chytnete za ruce, kouknete na sebe z obou stran a dáte si pusinku - tu už dcera Zuzanka nezachytila, když byla hlavní fotografka, ale ve videu pusa je:-)!

Jsme v základní pozici na kolenou, držíme se za ruce a lehce se snažíme zády posunout ještě více dozadu. V tomto případě můžete být k sobě blíže, a více vám půjde rozložení. Přitáhneme se k sobě a zase povolíme dozadu. Ale ruce jsou po celou dobu spojené.

V pozici ještě zůstaneme. Na střídačku se pouštíme oba dva v rukou, na jedné straně, dáme ruce co nejvíce za zády a zakloníme se ještě více dozadu, pak zpátky a opět na druhou stranu.

Nakonec volné ruce dáme nad hlavu, zkusíme si stoupnout a pak zase sednout do základní pozice.

DVOJITÁ KOČKA - Maminka je v základní pozici na ,,všech čtyřech,, kolínka má mírně od sebe ve stejné pozici jako má kyčle a dlaně s rozloženými prsty na podložce. Dítko se koukne jak tato pozice vypadá a tu stejnou provede na zádech maminky.

DVOJITÁ KOČKA AKROBATKA - jakmile si jsme v základní pozici jistí - stabilní, můžeme oba dva naráz zvednout pravou ruku před sebe. Bruno řekl, že udělá supermana, takže má ruku v pěst - No vidíte, že děti si tu tvoří i svou fantazii :-). Pro vyšší level  - můžete zvednout a natáhnout za sebe oba dva pravou nohu.

DVOJITÝ ZAJÍC - tato pozice je velmi příjemná. Uvidíte sami. Z pozice dvojité kočky, ve které se stále zkoušíte udržet, se maminka pomaličku, lehce snaží sednout na paty a dítě KOPÍRUJE její pohyby, Ruce má mamka natežené na podložce a snaží se úplně uvolnit. Dítě leží ve stejné pozici na ní. Cítí jeden druhého - dýchání, teplo, vůni - sebe navzájem.

Můžete si vytvořit vlastní šou - pro zbytek rodiny

S malými dětmi se dá akrojóga tvořit krásně. Neboť děti jsou ještě malé, lehké a máte více možností pro ,,domácí akrobacii,, S většími dětmi (školního věku), zase můžete lépe využít svou vlastní váhu, více pracovat se sebou i s váhou dítěte. Pro vás rodiče je každá věková etapa dítěte přínosná ve cvičení, jen s určitými odlišnostmi.

Můžete se spolu ,,válet,, na zemi, po sobě, cvičit s lítajícím dítětem ve vzduchu. Můžete spolu vytvořit příběhy a ve dvojicích zacvičit. Můžete vyzkoušet rovnovážné pozice na stabilitu, na oporu vlastního těla, můžete vyzkoušet pozice které využívají střídavě napětí a uvolnění. S malými dětmi můžete provádět různá salta, trakaře, padáky, koně, válet sněhové koule, probudit spící kravičku, udělat si z jednoho z vás ,,tygří,, rohožku,

Zjistíte, kdo z vás je lepší žebřík, kdo je více pevný jako skála, zda spolu vytvoříte rozhlednu a nebo si můžete vyzkoušet otáčející se planetu...

 Fantazie se mezí nekladou a u cvičení se dětem krásně probudí. Budou pokračovat v příběhu za vás, nebo jej sami vymyslí a pojedete, podle nich.


Hlavním cílem je udržet tělesný kontakt mezi rodičem a dítětem a především BAVIT SE - SPOLU. Neboť společných zážitků není nikdy dost. A o to více je potřeba je zažít se svými dětmi.